Selim'in Mutfağı

Selim’in Mutfağı

Güleryüz Ailesi İzmir Seferihisar’daki hayatlarına alışmaya çalışıyorlarmış. Anneanneleri Selim ve Eylül için birer köpek sahiplenmiş, onlara hediye etmişti. Büyükler biraz alışma sıkıntısı yaşasa da çocukların keyfi yerindeymiş. Öyle ki okullar açılmış olmasına rağmen hala denize girebiliyorlarmış. Selim bahçedeki taze meyve ve sebzeden mutfak bilgisini geliştirmek için sonuna kadar faydalanıyor hatta okuldan sonra ödevlerini yapıp hoooop hemen mutfağa geçiyormuş.

Anne ve babası çok sıcak bakmamışlar başta çünkü evde olmadıkları zaman bir şey olmasından korkmuşlar. Hem Selim hem de anne ve babası mutlu olsun diye bir şart koymuşlar, o da Selim’in anneannesinin mutfağında çalışmakmış. Selim yemek ya da tatlı yaparken bir program sunar gibi her şeyi sesli anlatıyor ve televizyonda onu izleyenler varmış gibi davranıyor. Hatta programının ismi de Selim’in Mutfağı‘ymış.

Selim’in Mutfağı her gün değişik tariflerle heyecanlı dakikalar yaşıyormuş. Bazen bir malzemeyi unutuyor, bazen çok ısıtıyor, bazen de fırını yakmayı unutuyormuş. Anneannesi her zaman onunla mutfakta oluyormuş ve ona moral veriyormuş. Aslında Selim’e yardım etmek istiyor, bazı tariflerin püf noktalarını söylemek istiyormuş ama Selim buna asla asla ama asla izin vermiyormuş.

– “Anneanne ben kendim öğrenmek istiyorum. Lütfen bana karışma” deyip duruyormuş.

Bir gün okulda gelince köpeği Mercimek ile birlikte bahçeden sebze topluyormuş. Bugün en sevdiği çorbayı yani mercimek çorbası ve yanına kabak yemeği yapacakmış. Selim pilav yapmayı hiç sevmediği ve pilav konusunda kendisini pek başarılı bulmadığı için anneannesine söylemiş. Anneannesi de,

– Ah tabii yaparım pilav. Pirinç mi olsun mercimek mi peki?
– Mercimek olsun anneanne” demiş sevinçle Selim.

İkisi birlikte mutfağa girmişler. Selim ilk başta tedirgin olmuş ve,

– “Anneanne bak şimdi burası Selim’in Mutfağı, o yüzden sen sadece pilavı yap olur mu bana karışma lütfen” demiş.
– “Tamam güzel torunum benim karışmam, sen programını rahat rahat sunabilirsin.” demiş.

Selim’in Mutfağı hızlıca yemeklere başlamış, önce çorbayı hazırlamış, ocağa koymuş sonra kabak yemeğine başlamış Selim. Anneannesi de o sırada pilava başlamış. Beraber şarkılar söylüyorlar, programdaki seyircilere önemli bilgiler veriyorlarmış. Selim anneannesiyle birlikte çalışmaktan çok keyif almış. Kabak yemeğini yaparken aklına bir soru takılmış, sorsam mı sormasam mı diye düşünüp dururken dayanamamış ve sormuş.

– “Anneanne, ben kabak yemeği tarifine internetten bakmıştım. İyice de okudum ama sıralamayı unuttum, bana yardım eder misin?” demiş.

– “Sen yardım istersin de ben yardım etmez miyim canım torunum. Hemen takıldığın yeri söyle” demiş anneannesi.

Selim, anneannesinden yardım almış ve kabak yemeğini beraber yapmışlar. Akşam annesi ve babası da gelince kız kardeşiyle beraber sofrayı hazırlamış ve yemeklerini yemişler. Herkes yemekleri çok beğenmiş ve Selim’le anneanneye teşekkür etmişler. Selim gece uyumadan önce,

– Anneanne çok teşekkür ederim. Senin bilgin ve tecrüben sayesinde yemeği hızlıca yaptık. Selim’in Mutfağı’nda bana yardımcı olmak ister misin? diye sormuş.

– Kendimi yorgun hissetmediğim günler dışında seve seve yardım ederim, sayım şefim.” demiş anneannesi gülerek.

Birlikte gülmüşler ve yarın ne tatlı yapsak diye düşünmüşler.

Bir önceki bağlantılı masallar için;

Güleryüz Ailesi ve Güleryüz Ailesi Taşınıyor

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir