Kırmızı Leğen'in Hayali

Kırmızı Leğen’in Hayali

Kırmızı Leğen yıllar yıllar sonra en çok istediği şeyi gerçekleştiriyordu. Kırmızı Leğen’in hayali yaşadığı evde temiz çamaşırları taşımak için yardımcı olduğundan bir kuru temizlemeci açmayı çok istiyordu. Kırmızı Leğen’in hayali artık gerçek olacaktı. Çünkü patronu çaydanlıkla beraber yeni bir dükkan açmaya karar vermişlerdi.

Çaydanlık Kırmızı Leğen geldikten sonra dükkanının daha çok iş yaptığını fark etmiş ve ona beraber dükkan açmayı teklif etmişti. Kırmızı Leğen ve patronu çaydanlık tüm hazırlıklara başlamışlar. Önce şehrin diğer tarafında bir dükkan bakmaya başlamışlar. Bu dükkanın kuru temizlemeye uygun olması yani biraz büyük olması lazımmış. Koca koca makineler, askılar, eşyalar derken öyle küçük bir dükkan olmazmış.

Bütün gün beraber gezmişler ve hiç kendilerine uygun bir dükkan bulamamışlar. Dinlenmek için bir kaldırıma oturan ikilimiz kafalarını bir kaldırmışlar ki kocaman iki katlı, giriş katı biraz dar ama üstü geniş bir dükkan. Hem de burası satılık.
-“Kesin çok pahalıdır patron ama gel bir soralım.
-“Merhaba, acaba dükkanın satılık fiyatı nedir?

Dükkan sahibi kadın şehir dışına taşındığı için çok uygun bir fiyata dükkanı satıyormuş. İçerisin biraz tadilat gerektiği için öyle fiyatı çok yüksek tutmamış. Çaydanlık ve Kırmızı Leğen bu dükkana bayılmış! Çünkü geniş, ofis olarak da kullanılır, iki katlı hem ev tutana kadar Kırmızı Leğen yukarda bile yatabilirmiş.

Dükkan sahibi kadın ile anlaşmışlar ve dükkanı satın almışlar. Kiralık dükkan ararken dükkan satın almalarına hem çok şaşırmış bizim ikili hem de çok sevinmişler. Hemen Çaydanlığın eski makinelerini yeni dükkana taşımışlar, tabela yaptırmışlar. Kırmızı Leğen dükkanı bir güzel temizlemiş, üst kata makineleri bir odaya diğer odaya da kendine ev yapmış. Üst katta duş ve tuvalet bile varmış.

Hazırlıklar yapılmış, her şey yerine dizilmiş ve artık açılış için dükkan hazırmış. Açılış günü yardım ve desteğe Çaydanlık da gelmiş ve Mis Kuru Temizleme ikinci dükkanında iş yapmaya hazırmış. Açılışa özel fiyatları düşürmüşler, kampanya yapmışlar ve tüm mahalleye açılış gününü duyurmuşlar. Herkes açılışa gelmiş ve dükkanın ne kadar temiz ve güzel olduğunu görünce çok sevinmişler.

O akşam yorgun argın yatağına yatan Kırmızı Leğen hesaplarını yapmış ve ilk gün için çok başarılı para kazanmışlar. Uyumadan önce;
-“Sonunda benim de bir dükkanım, kuru temizlemecim oldu. Adı gibi mis kokulu yapacağım tüm kıyafetleri. En kısa zamanda da patrona borcumu ödeyip ben de para kazanacağım. Kendime inandığım için kendimi tebrik ediyorum.”

O gece en huzurlu gecelerinden birini yaşamış Kırmızı Leğen ve ertesi günler hep yoğun geçmiş. Biz de seni kendine inandığın, hayallerinden vazgeçmediğin ve sabrettiğin için tebrik ediyoruz Kırmızı Leğen. Aferin sana!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir