Meraklı Bal

Meraklı Bal

Okyanusun derinliklerinde, masmavi sularında küçük bir balina varmış. Bu balina daha tam büyümediği için kendi başına dolaşmıyormuş denizin derinliklerinde. Aile denizin açıklarında yüzerken minik balina anneannesiyle kalıyormuş. Minik balinaya herkes Meraklı Bal dermiş. Her şeyi çok merak eder, sürekli soru sorarmış. En yakın arkadaşı bir karetta karettaymış.

Meraklı Bal ve dostu karetta ile her gün yakın yerleri gezer, gördükleri yeni canlılarla tanışırlarmış. Bir gün yine bu gezinti sırasında karşılarına bir deniz anası çıkmış. Deniz anası ile sohbet ederlerken hep yüzeyin güzelliğinden, ne kadar harika olduğundan bahsedip durmuş.

– Ama yüzey biz küçükler için henüz uygun değil. Oralar tehlikeli.” demiş karetta.
– Yanılıyorsunuz. Bir gitseniz bir daha oradan gelmek istemezsiniz zaten.” demiş ve gitmiş.

Meraklı Bal ve karetta tekrar evlerinin oraya dönmüş ama Bal’ın aklında hep deniz anasının söyledikleri varmış. Aradan günler geçmiş bu sefer tek başınayken bir daha görmüş deniz anasını;
– Oooo minik Bal hala buralarda mısın sen? Arkadaşın karetta senin iyiliğini hiç düşünmüyor. Yukarılar o kadar güzel ki sen kesin çok seversin.

– “Ama karetta tehlikeli dedi nasıl gideyim” demiş Bal.
– “Karetta seni kıskanıyor olabilir. Güneşi direkt görmek istemez misin meraklı bal” demiş gülerek ve yüzmeye devam etmiş.

Meraklı Bal

Meraklı Bal, bu sefer yanında arkadaşı da olmayınca merakına yenik düşmüş ve yüzeye doğru hızlı hızlı yüzmüş. Meraklı Bal yukarı çıkınca güneşi iliklerine kadar hissetmiş. Dışarısı o kadar güzelmiş ki, karetta neden tehlikeli dedi diye düşünmüş.

Hemen kendine arkadaş bulmak istemiş ve ileride balık tutan bir adam görmüş. Hızlıca ona yüzmüş ve teknesine yaklaşınca adam ondan irkilmiş ve Bal’dan uzaklaşmış. Güneş tepesinde, hava güzel başka arkadaş bulurum diye hiiiiç moralini bozmamış Meraklı Bal. Bu sefer yüze yüze kıyıya kadar gelmiş ve karşısına kocaman bir yılan çıkmış.

– Aa merhaba yılan. Ben de kendime arkadaş arıyordum benimle arkadaş olur musun?” demiş tatlı tatlı Bal.
– Tabii arkadaşın olurum ama önce bir şartım var. Senin tadına bakmama izin verirsen arkadaşın olurum'” demiş yılan.

– “Şart mı? Ama arkadaşlar birbirinin tadına bakmaz ki” demiş Bal. Fakat yılan onun üzerine doğru atılmış! Hemen oradan kaçmış ve tekrar yüzeyde ilerlemiş. Bu sefer de karşısına bir ahtapot çıkmış. Onunla da arkadaş olmak istediğini söylemiş ama;

– “Benimle arkadaş olman için bir şartım var Bal, benimle beraber gezip ben uyurken uyumayıp hep beni ve kıymetli bacaklarımı koruyacaksın. Anlaştık mı?” demiş ahtapot çok rahat bir şekilde.

Meraklı Bal ahtapotun yanından da uzaklaşmış ve hızla evine kadar yüzmüş. Yüzmüş, yüzmüş… Yüzerken de sevgili dostu karettanın ne kadar iyi bir dost olduğunu anlamış. Çünkü karetta bana hiç şartlar koymuyor, beni ısırmak, bana zarar vermek istemiyor diye içinden düşünmüş. Evine vardığında ise dostu karettaya kocaman kocaman sarılmış.

– Seni çok seviyorum arkadaşım. Sen gerçek bir dostsun” demiş ve mutlu mutlu hayatlarına devam etmişler.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir