Mis Kuru Temizleme

Mis Kuru Temizleme

Kırmızı Leğen poyrazda kaybolmasının ardından kayıp eşyalarla beraber bir süre yaşamış. Ama en büyük isteği ve hayali olan kuru temizleme dükkanı için de hazırlıklara ufaktan başlamış. O yaşadığı evdeki gibi mis kokuları çok sevdiğinden ve özlediğinden dolayı dükkanının ismini Mis Kuru Temizleme koymaya karar vermiş. Mis Kuru Temizleme için önce mekan arayışına girmiş Kırmızı Leğen, merkezi bir yerde olması lazım diye düşünmüş.

Kırmızı Leğen’in kuru temizlemeyi açacak parası yokmuş ama çamaşır bilgisi varmış. O yüzden kayıp eşyalar yerinde tanıştığı bardak altlığı ona bir fikir vermiş,
– Kırmızı Leğen bence önce bir kuru temizlemecide çalışmaya başla. Paranı kazan ve sonra oradan da yardım alarak kendi dükkanını aç. Nasıl?
– Çok doğru diyorsun Altlık, ben en iyisi hemen kendimi işe alacak bir dükkan bulayım.

Kırmızı Leğen merkeze gitmiş ve gün boyunca kuru temizleme dükkanı aramış, durmuş. Bulunduğu yer ne çok büyük ne de çok küçük bir yermiş. Küçük bir şehirmiş ama ona rağmen sadece bir tane kuru temizleme dükkanı görmüş o da merkezde bile değilmiş. Kırmızı Leğen heyecanlı dükkana girmiş çamaşırlarla olan geçmişini anlatmamış ve iş istemiş. Kuru temizleme dükkanının sahibi bir çaydanlıkmış.

– Zaten kendime bir yardımcı arıyordum, tamam işe alındın Kırmızı Leğen demiş.

Kırmızı Leğen her gün büyük bir sevgiyle gelen eşyaları makineye atıyor, çıkınca ütülüyor, makineleri temizliyor, deterjanların olduğu kısmı düzenliyor, eşyaların geçirildiği poşetlere daha kolay bir yer buluyor ve her gün dükkanı temizliyormuş. Mis gibi yapıyormuş dükkanı, tıpkı ismini koyacağı dükkan gibi. Çaydanlık kendi dükkanını daha önce hiç bu kadar düzenli görmemiş, hemen Kırmızı Leğen’i tebrik etmiş. Böylece hem Çaydanlık hem de Kırmızı Leğen çok güzel anlaşa anlaşa dükkanı beraber işletmişler. Bir akşam dükkanı temizlerlerken

Çaydanlık,
– Kırmızı Leğen sen de kuru temizleme dükkanı açmak istiyorsun ya, bak benim sana bir teklifim var.
– Teklif mi? Merakla dinliyorum patron demiş.

– Sen bu işi çok seviyorsun ve sen geldikten sonra müşterilerimiz daha memnun oldular ve gelmeyenler bile gelmeye başladı. Madem dükkan açmak istiyorsun ben sana ortak olmak istiyorum. Bendeki çok eski olmayan makineleri veririm sana ilk etapta, sonra iş büyürse başka şehirde bile açarız ne dersin?

– Çaydanlık çok çok ama çok sevinirim. Ben de makine fiyatlarına baktıkça hevesim kırılıyordu. Hem ben de dükkanı buraya uzakta yani şehrin diğer kısmına açarım böylelikle müşterileri bölüşmüş oluruz.

Çaydanlık ve Kırmızı Leğen anlaşmışlar. Önümüzdeki günlerde dükkanı açmak için hazırlıklara başlayacaklarmış. Kırmızı Leğen o gece heyecandan ve mutluluktan uyuyamamış. Hayallerini gerçek oluyor, istediği dükkanı açmasına sadece günler kalmış. Mis Kuru Temizleme onun için yeni bir hayat demekmiş bakalım Kırmızı Leğen’i yeni hayatında neler bekliyor masal arkadaşım.

Bu masal ile bağlantılı bir önceki Kırmızı Leğen masalı için lütfen buraya tıklayınız.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir