Kaplumbağa Tospik

Kaplumbağa Tospik

Masalımız kocaman, büyük bir şehirde balkonu çiçeklerle dolu olan bir balkonda geçiyor. Bu balkonda yok yok! Her çeşit çiçek, bitki varmış. Dışarıdan bakılınca balkon rengarenk görünüyormuş. Evin sahibi çiçeklerine çok özenerek bakıyormuş.

Bir gün evin sahibi Elif’e en yakın arkadaşı küçücük bir kaplumbağa vermiş. Arkadaşında bir tane daha varmış ama evde yeni kedi beslemeye başladıkları için hepsine bakamıyormuş. Elif kaplumbağayı dondurma kutusunun içine yerleştirmiş, marul da koymuş içine ve yavaş yavaş eve gitmişler. Kaplumbağa Tospik ismini vermişler bu minik kaplumbağaya.

Elif’in oğlu Tospik’i çok sevmiş, onu en büyük çiçeklerinin olduğu koca saksıya koymuşlar. Toprakta kendi yaşam alanında yaşasın istemişler. Her gün Tmarulunu değiştiriyorlar ve Tospik’e su içiriyorlarmış. Bazen Tospik saksıdayken ters dönüyor ve hareket edemiyormuş, evdekiler hem onu düzeltiyorlarmış. Tospik birkaç kez ters dönünce ev halkı dışarı çıkacakları zaman Tospik’i kutuya koyuyorlarmış.

Günler günleri, haftalar haftaları kovalamış… Tospik bol çiçekli balkonda yaşıyormuş ama ev halkı hep Tospik için üzülüyormuş, çünkü onun için küçük bir toprak alanında sadece günün belli saatleri yaşayabiliyor diğer zamanlar kutuda kalıyormuş. Özgürce dolaşamıyor, kendi cinsini göremeden büyüyormuş. Evdekiler buna çok üzülüyormuş ve Tospik’e acıyorlarmış.

Aslında Tospik’e yaptıklarının bencillik olduğunu düşünmüşler. Sadece kendileri istediği için kaplumbağayı küçücük bir yerde yaşamaya mecbur etmişler. Oysaki Tospik doğadan gelşmişti ve Elif’in arkadaşı da onu bahçede bulmuştu. Evdekiler aralarında konuşmuş ve Tospik’i tekrar doğaya, ait olduğu yere bırakmaya karar vermişler.

Tospik’le vedalaşmışlar ve onu köye göndermişler. Onu çok özleyecek olsalar da Tospik için en doğru olan buymuş. Şimdi özgürce geziyor, istediğini yiyor ve kendi cinsini bulmuştur. Hayvanlar ait oldukları ortamlarda hayatlarını devam ettirirse çok daha mutlu olurlarmış çünkü. Hoşçakal Tospik!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir