Kırmızı Leğen

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde minik bir sahil kıyısında yaşayan bir aile ve onların kıymetli eşyası kırmızı leğen varmış. Kırmızı Leğen bu ailenin yanında 5 yıldır yaşıyormuş. Artık o da ailenin bir üyesiymiş. Hikayemiz ise kırmızı leğen’in ailesinden ayrılışı ile başlıyor bakalım kırmızı leğen’in başına neler neler gelmiş.

-Sevgili kayıp eşyalar birliği bugün size kayboluşumun ardından koca 1 hafta geçtiğini söylemek istiyorum. Artık umudumu kestim, yeni yollar bulmalıyım kendime” demiş üzgün bir şekilde.

Kırmızı Leğen 1 haftadır onun gibi kaybolan eşyalarla birlikte minik bir ormanlık alanda bekliyorlarmış. Bazıları burada bir hayat kurmuş, bazıları sahiplerini, ailelerini bekliyor, bazıları ise yeni yollar belirleyip artık oradan uzaklaşmak istiyor. 2 aydır orada yaşayan ve kaybolduğu için çok mutlu olan çaydanlık kapağı kırmızı leğen’e,

-Nasıl kayboldun peki kırmızı leğen? yoksa seni attılar mı?” demiş biraz dalga geçerek.

Kırmızı Leğen önce derin bir iç geçirmiş sonra başlamış anlatmaya,

-Ben 5 yıl boyunca temiz çamaşırları balkona götürür ve orada tek tek asılırdı o çamaşırlar. Benim hiç yıkanmama gerek kalmazdı böylece çünkü hep mis gibi kokardım. Sahibim beni hep çamaşır aştığı balkona bırakırdı. Bir gün bir poyraz çıktı ama böyle bir rüzgar yok! Her şey uçuyor, havada dönüyor ve sonra kayboluyordu. Ben de ilk o zaman kayboldum işte, o poyraz beni de aldı savurdu savurdu… Tam kayboldum derken ertesi gün sahibim beni bulmuş ve eve getirmişti. 1 ay sonra tekrar bir poyraz çıkmıştı ve sonra ben yine kayboldum. Ama poyraz bitince sahibim beni bulmuş ve tekrar balkona koymuştu. Böyle böyle tam 7 defa kısa kaybolmalar yaşadım. Poyraz o kadar güçlü çıkıyordu ki bazen günlerce sürüyordu.

Hepsi pür dikkat kırmızı leğeni dinliyormuş dinlenmek için susunca hemen,

-Eeee kırmızı leğen sonra ne oldu? Meraklandırma da anlat.” demiş süslü kalemlik.

Kırmızı Leğen su içmiş derin bir nefes almış ve devam etmiş.

-Bir kış vaktiydi, yine poyraz çıktı! Ama bu sefer 2 gün değil 5 gün değil tam 10 gün sürdü. Sahibim beni aramıştır ben de onu aradım ama çok uzaklara sürüklenmiştim. Evimden, ailemden çok uzağa… İşte tam buraya. Onları çok özlüyorum, mis gibi tertemiz çamaşırları çok özlüyorum. Ama burda da sizinle tanıştım ve belki de bu bana bir mesajdı. Biliyor musunuz bir tane kuru temizlemeci açmak istiyorum uzun zamandır. Çamaşırlar tertemiz bana konulduğu zaman hep o kokuyu çok severdim ve bir kuru temizlemeci açsam ne güzel hep o kokuyla yaşarım diye düşünürdüm. Bunun için kendime hiiiiiiiç fırsat tanımamıştım. Şimdi elime fırsat geçti.”

Demiş kırmızı leğen mutluluk ve hüzünle. Artık kırmızı leğen için yeni bir hayat başlamış. Yeni hayatında başarılar Kırmızı Leğen!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir