Ali Sebze Dikmeyi Öğreniyor

Ali Sebze Dikmeyi Öğreniyor

Okuldan gelip ödevlerini yapan Ali, her gün dışarı çıkar, etrafa bakar, yeni bir şeyler keşfetmeye çalışırmış. O gün de her zamanki gibi dolaşmaya çıkan Ali, yan komşuları Yüksel amcayı görmüş. Yüksel amca, evinin önündeki küçücük bahçeyle her gün ama her gün uğraşırmış. Ali de içinden “ bu sefer ne yaptığını soracağım” diye geçirmiş ve yanına gitmiş.

-Yüksel amca merhaba nasılsın?
-İyiyim Alicim, sen nasılsın?
-Ben de iyiyim. Sana bir şey sorabilir miyim?
-Tabi ki…
-Sen bu toprakla ne yapıyorsun acaba böyle, ben hiç görmedim de daha önce?

Yüksel Amca anlatmaya başlamış. Ali’ye; bahçeye tohumlar ekip onlara can suyu verip her gün sulamasını yapıp bir sürü sebze ve meyve yetiştirdiğini anlatmış. Ve Ali’ye tohumları nasıl ektiğini göstermiş.

Ali önce inanamamış. Yani nasıl oluyor da o küçücük ama minicik nokta gibi tohumlar büyüyüp bazıları domates bazıları maydanoz hatta karpuz oluyor çok anlam verememiş ve  Yüksel amcadan öğrenmeye karar vermiş.

Ve ondan bir domates tohumu almış. Tohumu güzelce saklayıp, kaybetmeden eve gelmiş. Önce biraz toprağı küçük bir kaba koymuş, sonra toprağı sulamış, üstüne tohumları ekip üzerine çok az daha toprak koymuş ve tohumun can suyunu vermiş…. Beklemeye koyulmuş.

Ali çok heyecanlıymış, her gün okuldan sonra, sabah giderken tohumuna bakıp kontrol ediyormuş, suyunu veriyormuş, Yüksel amca ile konuşuyorlarmış. Derken bir kaç gün sonra domates minik minik yeşil uçlar verip filizlenmeye başlamış. Ali havalara uçmuş! Koşarak filizini Yüksel amcaya götürmüş.

“Biraz daha bekleyeceğiz Ali’cim, sonra bu kapta oluşan filizleri yetişeceği toprağa ekeceğiz ve domates verdiğini göreceğiz.” demiş.

Gerçekten de dedikleri gibi yapmışlar ve bir kaç hafta sonra pembe pembe mis gibi kokulu domatesler olmaya başlamış. Ali hayatında ilk kez bir yiyecek yetiştirmenin ne kadar harika bir şey olduğunu anlamış ve bu konuda daha çok bilgi öğrenmeye karar vermiş… Afiyet olsun Ali!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir