Kanguru Dino

Kanguru Dino

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman için de kalbur saman için de kanguru diyarında yeni doğmuş bir kanguru varmış. Adı Dino’ymuş. Dino henüz 3 yaşındaymış ama geniş kanguru ailesinin en minik üyesiymiş. Dino herkes tarafından seviliyor ve kocaman bir ailesi olmasına rağmen çok huysuzmuş.

Çünkü Dino’nun babası Dino doğduktan sonra dünyayı keşfetmek için yola çıkmış ve daha dönmemiş. Huysuz Dino pasta yerken, yüzerken, uyanınca, yemek yerken, arkadaşlarıyla oynarken, film izlerken, keşfe çıkarken her şeyde ama her şeyde hep babasını arıyormuş.

Huysuz Dino bir şeyden mutlu olunca bu durum o kadar kısa sürüyormuş ki, hemen geri – Hoff, poff” diyormuş. Çünkü babası yanında olmayınca mutlu olmak istemiyormuş. Gel zaman git zaman Dino okula başlayacakmış. Bir gün sabah okula giderken posta kutularında bir kart görmüş. Hemen koşa koşa annesine götürmüş ve okumasını istemiş.

– “Dino bugün okula başlayacaksın. Biliyorum bana kızgınsın ama yakında döneceğim. Seni çok seviyorum, annene benim için kocam sarıl. İkinizi de çok seviyorum.” diye yazmış ve kart taaaaaaaaa Rusya’dan gelmiş.

Kanguru Dino

Demek ki babam Rusya’da diye düşünmüş Dino ve okula gidince öğretmeninden Rusya hakkında bilgi almaya karar vermiş. Okulda ilk gün tanışma kaynaşma ve biraz ders işlendikten sonra evlere dağılmadan önce Dino öğretmeninden Rusya hakkında bilgi almış ama oraya gitmek hiç de kolay olmazmış. Evet Dino babasının yanına gitmek istiyormuş ve bunun için bir sürü paraya ihtiyacı varmış. Hatta mahalleden arkadaşları Bobu ve Çiçi ile birlikte planlar yapmaya başlamışlar.

Çiçi ve Bobu Dino’nun en yakın arkadaşlarıymışş. Hepsi aynı okula başlamışlar sadece Çiçi farklı sınıfta. 3 yakın arkadaş kendi harçlıklarının büyük bir kısmını ‘Macera’ ismini verdikleri kutuya koymaya başlamışlar. Her hafta gittikçe koydukları miktar artıyormuş. Dedelerinden, mahalledeki tanıdıklarından harçlık isteye isteye baya bir para toplamışlar. Bir gün sabah öğretmenlerine gizli planlarını açıklamak için okul çıkışını beklemişler. Bahçede öğretmenlerinin yanına giderken;

– Dinoooooo!” diye bir ses gelmiş arkalarından. Dino arkasını dönüp bakmış ve annesiyle yanında tanımadığı birisiymiş. Babam mı yoksa diye düşünürken Dino’nun babası koşa koşa gelmiş ve yavrusuna sarılmış. Dino o kadar mutlu olmuş ki, dünyalar onun olmuş. Bütün akşam babasına sorular sormuş, gezilerini dinlemiş, sürekli sarılmışlar. Böyle hasret dolu günler geçmiş gitmiş. Dino’nun babası artık yanlarında kalacakmış.

Dino, Çiçi ve Bobu macera kutusundaki paraları ne yapalım ne yapalım diye düşünürken sınıflarında okul ihtiyaçlarını alamayan sessiz sakin Tospik isimli kurbağaya yardım edebiliriz diye düşünmüşler. Ama kendileri direkt parayı vermek yerine öğretmenlerine danışmışlar.
– Öğretmenim bizim birikmiş paramız var. Babamın yanına gitmek için kullanacaktık ama babam geldi. Biz de birisine yardım edelim yine o para birinin ihtiyacını karşılasın diye düşündük, demiş Dino.

– Sınıfımızdaki Tospik arkadaşımızın okul ihtiyaçları yok galiba öğretmenim bu harçlıkları ona verebilir misiniz? Biz verirsek belki üzülebilir diye devam etmiş Bobu.
– Çocuklar ne kadar güzel düşünmüşsünüz. Tebrik ediyorum sizi! Tospik’in tüm ihtiyaçlarını karşılayalım ben de sizin bu harika düşünceniz için tüm okulu sinemaya götürmeyi teklif ediyorum. Diğer öğretmenlerle de konuşurum. Ne dersiniz? demiş
– Yaşasın! Çok eğlenceli olur öğretmenim demiş büyük bir sevinçle Çiçi ve diğerleri de katılmış.

Macera kutusundaki topladıkları para ile yine başka birinin ihtiyacını karşıladıkları için üç arkadaş çok mutlu olmuşlar. Bundan sonra macera kutusuna her zaman para koyup böyle durumlarda kullanmaya karar vermişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Bu masalın ilkini okumak ve dinlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir