Minik Balık

Minik Balık

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde derin, uçsuz bucaksız okyanusun içinde kendini kaybetmiş bir minik balık varmış. Bu minik balık hem annesi ve babasını kaybetmiş hem de hangi tür balık olduğunu bilmiyormuş. Ürkerek okyanusta yüzerken karşısına rengarenk bir balık çıkmış.

– Merhaba renkli balık, ben annemle babamı arıyorum ama daha hangi tür bir balık olduğumu da bilmiyorum. Sen benim türümü biliyor musun?” demiş minik balık.

– Aa merhaba, hmm burası kocaman bir okyanus ama annenle baban da kesin seni arıyordur merak etme. Sen bal porsuğu yavrusuna çok benziyorsun.” demiş renkli balık.

Minik Balık usul usul okyanusta ilerlerken bu sefer karışında deniz mercanlarını görmüş ve onlara sormuş.
– Hey merhaba mercanlar, acaba ben hangi türün yavrusuyum biliyor musunuz?
– Merhaba minik arkadaş, sen olsan olsan kaplumbağa yavrusu olursun.
– Teşekkür ederim sevgili mercanlar.

Minik Balık hem bal porsuğu, hem de kaplumbağa aramaya koyulmuş ama yüz yüz yüz bir türlü bulamamış. Aramaktan yorulmuş ve biraz da sıkılmış. Ne yapsam ne yapsam diye düşünürken karşısına ince uzun bir balık sürüsü çıkmış.
– Ben bal porsuğu yavrusuymuşum, acaba bal porsukları nerede biliyor musunuz?
– “Minik Balık, bizler bal porsuğu yavrusuyuz, sen hiç bize benzemiyorsun ki. Sen başka bir canlının yavrususun.” demiş.

Minik Balık çok üzülmüş, ya hiçbir zaman kim olduğumu ve ailemi bulamazsam diye düşünüp başlamış ağlamaya. O sırada yanından kocaman kabuklu bir deniz canlısı geçmiş ve ona da herkese sorduğu soruyu sormuş.
– Afedersiniz, ben kaplumbağa yavrusuymuşum acaba hiç kaplumbağa gördünüz mü? demiş minik balık

– Kaplumbağa yavrusu hiç böyle olmaz ki, çünkü ben baba kaplumbağayım ve benim yavrularım hiç senin gibi değil.
– Bal porsuğu değilim, kaplumbağa değilim peki ama ben kimin yavrusuyum? Annemle babamı, ailemi bir daha hiç göremeyecek miyim?” demiş ve yine ağlamaya başlamış minik balık.

– Dur dur, ağlama. Okyanusların en bilgilisi, en görmüş geçirmiş canlısına soralım. Deniz anası, her şeyi bilir ve görür. Hadi gel benimle.” demiş kaplumbağa ve birlikte bilge deniz anasının yanına gitmişler.

Bilge deniz anasının yanına geldiğinde minik balık derdini anlatmış ve deniz anası ona şöyle detaylı bakınca,
– Sen kurbağa yavrususun minik. Ailen de seni arayıp duruyordu bütün gün. Seslerinden anladım bir yavru aradıklarını.
– Kurbağa yavrusu mu? Peki nerede benim ailem sevgili bilge.

– Ben şimdi sesleniyorum onlara” demiş bilge deniz anası ve uzun uzun ıslık gibi bir ses çıkartmış. Hemencecik kurbağa sürüsü gelmiş ve yavrularına kavuşmuşlar. Minik kurbağa hepsine teşekkür etmiş ve ailesiyle beraber evlerine doğru gitmişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir