Yoyo ve Ekip Arkadaşları

Yoyo ve Ekip Arkadaşları

Merhaba arkadaşlarım, yine ben Yoyo. Beni hatırlamışsınızdır umarım çünkü aradan çok zaman geçti. Ben Yoyo ve diğer ekip arkadaşlarım dünyadan fırlatıldığımızın üstünden neredeyse altı ay geçmek üzere. Tam 6 aydır Mars’a inebilmek için uzayda yolculuk yapıyoruz.
Fırlatıldığımızdan beri roketimizle çok güzel bir yolculuk yaptık.

İstikametimiz belliydi kızıl gezegen Mars için hepimiz çok heyecanlıydık. Ve dünyalı bilim adamları tam tamına altı aylık bir yolculuğu ineceğimiz noktaya kadar hesaplamış ve ölçmüşlerdi. İnanabiliyor musunuz? Bizi fırlattılar ve altı ay sonra ineceğimiz saate ve noktaya kadar her şeyi hesapladılar. İnsanlar gerçekten çok zekiler.

Biz bu altı ay yolculuğumuzda çok fazla bir şey yapmadık. İniş hazırlıklarımızın üzerinden geçtik, kendimizi sağlamlaştırdık. Mars’ta neler yapacağımızdan bahsettik. Zaman bir şekilde geçiyor.

Şimdi ise iniş yapmamıza çok az kaldı, birazdan son parçamız da roketten ayrılacak ve Mars yüzeyine bizi indirecek. Dünyada herkesin bu anı büyük bir heyecanla beklediğini tahmin edebiliyorum. Biz de çok heyecanlıyız. Mars yüzeyi görünür gibi oldu sanırım, işte orda!
Hızımızı sıfırlamaya başlıyoruz ve altı dakika içinde yüzeye inmiş ve yapışmış olacağız.

Yüzey git gide yakınlaşıyor, yakınlaşıyor…. Ve işte ayaklarımız açıldı kendisine Mars topraklarında yer arıyor ve konduk! Altı aylık maceramızda buraya gelmek bile bizim için mükemmel.

Hemen dünyadaki bilim insanlarına ve bizi merak edenlere bir fotoğraf göndermeyi planladık. Kollarımızdan birinde sabit bir kamera var. Onunla fotoğraf çektik ve gönderdik. İyi olduğumuzu anlasınlar diye. Sırada kendi enerjimizi kendimizin yapması var.
Bilim insanları bazı yerlerimize güneş panelleri koydu ki Güneş doğduğunda tıpkı dünyamızı ısıttığı gibi bizim de panellerimize enerji biriktirsin. Gerçekten de bir gün içinde inanılmaz bir enerji üretimi yaptık.

Bizden önceki robotların hiçbiri bu kadarını yapamamıştı. Artık görevimize başlayabiliriz. Burada durduğumuz sürece parçalarımdan biri yüzeyden taş ve toprakları toplayacak. Ama daha da önemlisi bir parçam yerin beş metre altına kadar inecek. Böylece derin yerleri kazıyıp acaba Mars gezegeni nasıl oluşmuştur onu öğrenmeye çalışacağız. Sizce de çok heyecanlı değil mi arkadaşlarım? Ben çok heyecanlıyım, bir şeyler bulunca tekrar görüşürüz!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Mars Robotu Yoyo’nun bir önceki masalı için Buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir