Vendimor'da Festival

Vendimor’da Festival

Denizin binlerce altında renkli bir dünya varmış ve buranın adı Vendimor’muş. Vendimor her ay son pazar günü bir festival yaparmış. Vendimor’da festival çok önemliymiş çünkü her gün çalışan bu denizaltı canlıları için festival günü tam bir tatil havasında geçiyormuş. O gün kimse çalışmıyor herkes sabahtan akşama kadar eğleniyor, dans ediyor ve doyasıya yemek yiyormuş.

Yine bir ayın son pazar günü geliyormuş ve hazırlıklar tam iki hafta önceden başlamış. Bibit ve ailesi Vendimor’un önemli ailelerinden biriymiş, Bibit’in anne ve babası Vendimor denizaltı dünyasının sorumlularıymış. Bibit’in büyük büyük akrabaları da hep Vendimor’un sorumluları olmuş, o yüzden Bibit’in evi kocaman bir kale şeklindeymiş. Bibit bir denizatıymış. Arkadaşlarıyla birlikte festival hazırlıklarına yardım eden Bibit her sene daha da fazla görev alarak festival de ailesi gibi tam anlamıyla sorumlu olmayı öğreniyormuş.

Bir festival hazırlamak, bir şeye emek etmek hem çok güzel hem de yorucu bir şeymiş. Denizatı ailesi festival için her hazırlığı yapmış ve artık sadece festival gününü beklemek kalmış. Bütün Vendimor halkı Pazar günü dükkanlarını kapatacak ve sadece ama sadece eğleneceklermiş. Ayda bir kez bunu yapmaları tüm halk için enerji kaynağı oluyor ve herkes çok mutlu oluyormuş.

Fakaaaaaaaat Vendimor denizaltı dünyasında mutluluk kelimesinden, anlamından ve hissinden hiç hoşlanmayan biri varmış. Kırmızı Kaplumbağa hep mutsuz görünür hiç gülmezmiş. Gülen canlıları görünce daha da mutsuz olur onlardan hemen uzaklaşırmış. Tüm hayatı bu yüzden Vendimor’un en uzak yerinde geçmiş. Kırmızı Kaplumbağa’nın evi herkesten, tüm dükkanlardan o kadar uzaktaymış ki kimse oralara gitmezmiş. Kırmızı Kamplumbağa kimsenin kahkaha sesini duymasın, mutluluğunu görmesin diye kendi halinde yaşarmış.

Bu ay ki festival gününün bir an önce geçmesini istiyormuş, ona hiç ses gelmezmiş ama yine de mutluluk hissini uzaktan da olsa hissediyor ve sinirleniyormuş. Bu ay Bibit Kırmızı Kaplumbağayı da festival görmek istemiş ve o yüzden taaaa onun evine kadar giden bir tanıtım aracı ayarlamış. Annesi ve babasından gizli, bangır bangır müzikli ve rengarenk bir araba ile Vendimor’un en uzak yerine gitmeye başlamış. Kırmızı Kaplumbağa ilk başta sesleri anlayamasa da sonra korkunç kahkaha, müzik ve neşe seslerini duymaya başlamış. Balkonuna çıkmış ve bağırmaya başlamış. Bibit ilk başta korksa da cesaretini toplamış ve;

– Merhaba Kırmızı Kaplumbağa benim adım Bibit. Festivali ben ve ailem düzenliyoruz. Ben seni hep hikayelerden dinledim, biliyorum mutluluğa, eğlenceye ve gülme sesine karşısın ama bu festival seni de aramızda görmek istiyorum. Yalnızlıktan sıkılmadın mı?

– Sen kendi işine bak küçük. Bir daha da buraya gelme, gidin festivalinizi yapın ve sonraki aya kadar sessizce eğlenin!” demiş sinirle Kırmızı Kaplumbağa

Bibit mecbur geri dönmüş ama bu işin peşini bırakmak hiç istememiş. Festival gününe tam 3 gün kalmış ve Bibit bu 3 gün boyunca her gün Kırmızı Kaplumbağayı ziyarete gitmiş. Her seferinde aynı şeyi söylemiş ve Kırmızı Kaplumbağa her geçen daha da sinirli bir şekilde onu kovmuş. Bibir festival günü bir parça umudu yine içinde tutmuş ve tüm festival boyunca gözleri Kırmızı Kaplumbağayı aramış. Festival çok güzel bir şekilde başlamış, her yer ışıklı, balonlu ve rengarenkmiş.

Bütün misafirler eğleniyor, yemekler yiyor ve dans ediyormuş. Taaaaaaaaa ki Kırmızı Kaplumbağa gelene kadar. Kırmızı Kaplumbağa gelmiş ve herkes birden susmuş, mutsuzlaşmış. Bir tek Bibir mutlu olmuş. Bakalım Kırmızı Kaplumbağa eğlenmeye mi geldi yoksa festivali bozmaya mı?

Vendimor Dünyası’nın bir önceki bağlantılı masalı için Buraya tıklayabilirsiniz.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir