Kurtarma Robotu Yoyo

Kurtarma Robotu Yoyo

Hazırlıklar tam gaz devam ediyordu. Her gün testler, deneyler yapıyorduk. Uçuş, fırlatma, gökyüzünde kenetlenme, yiyeceklerin ne kadar dayanacağı, yanımızda ne götüreceğimiz… Ben kim miyim?

-“Benin ismim Yoyo. Ben bir robotum. Görevim uzay istasyonunda çalışmak. Ama bu benim genel görevim. Özel görevim ise Mars’a bir keşif seyaheti düzenleyen ekibin içinde yer almak. Ekibimizin adı Kaşif. Ekibimizde kimler kimler yok ki. Üç ayrı astronotumuz var. Bu astronotlar aynı zamanda mühendis ve pilotlar. Mars’a indiğimizde yüzey araştırması yapabilecek toprak ve madenlerden anlayan bir mühendis daha var. Bir de acil durumlarda ana kabini, yüzeye indirme kabinlerini onaracak olan ben varım.

Tam beş yıldır Kaşif ekibi olarak bu görevleniyoruz. Ve size şunu söyleyeyim arkadaşlarım bu iş çok heyecanlı! Haftalarca dünya olmayan bir hava sahasında yani oksijen olmayan bir yerde nasıl hayatta kalabileceğimizi çalıştık. Mühendislerimiz bizler için dünyadan götüreceğimiz hava ile yaşayabileceğimiz yol ürettiler.

En zor eğitimlerden biri de bizi Mars’a götürecek olan aracımızın ateşlendikten sonra yukarıda sarsıntı geçireceğinden buna kendimizi alıştırmamızın eğitimiydi. Sanki bir dönme dolaptaymışız gibi ama dönme dolabın yüz katı hızda dönen bir topun içinde eğitimler aldık. Gerçekten baş döndürücüydü.

Astronotlarımızı çok seviyorum. Hepsi hem bilgili hem de çok iyi insanlar. Onlara güvenim sonsuz. Sonuçta bizi Mars’a götürüp geri getirecekler. Belki orada bulunan kolonide bir süre kalıp araştırmamızı da büyütebiliriz. Oraya vardığımızda önce büyük aracımız yörüngeden bizi yüzeye inmek üzere daha küçük bir kapsül içinde bırakacak. Biz de pilotlarımız sayesinde Mars’a ineceğiz. İşimiz bittiğinde ise yörüngedeki büyük aracımıza tekrar kenetleneceğiz ve dünyaya döneceğiz.

Uzun yıllardır yaptığımız çalışmalar artık sona ermek üzere. Ben de oluşabilecek her arızaya karşı çözüm bulmak ve acil durumlar için programlandım. Yani bilmem gereken her şey sistemime yüklendi. Hiçbir sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum. Maceramıza çok az bir süre kaldı. Ben, siz arkadaşlarıma bu maceramda ki her detayı anlatacağım. Beni takip edin arkadaşlarım! Beraber Mars’a gidiyoruz!

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir