Yoksul Köylünün Un Çuvalı Masalı

Bir zamanlar çok yoksul bir köylü yaşarmış. Öyle yoksulmuş ki, evdeki unları çok az kaldığından bir kaç gün ekmek yerler bir kaç gün de beklermiş. Bir gün tarladan evine dönerken, kırda peri kızlarının oynadığını görmüş. Selam vermek istemiş ama ne diyeceğini bilememiş. Sonunda ” Allah neşenizi hiç eksik etmesin güzel kızlar!” diye bir dilekte bulunmuş.

Peri kızları da köylüye ” Senin de un çuvalından unu eksik etmesin” demişler. Köylü bu dileğe çok sevinmiş. Çünkü unları bitmek üzereymiş. O akşam karısı bir ekmek pişirmiş. Ama daha sonraki günler aç bekleyeceklermiş. İkinci gün, köylü karısına neden ekmek pişirmediğini sormuş.

“Nasıl pişireyim! Evde un mu var?” diye cevaplamış karısı. ” Hele sen git bir bak çuvala ” demiş adam. Kadın kilere gitmiş, boş çuvalı adama göstermek istiyormuş. Ama bir de ne görsün! Çuval da günlerce yetecek kadar un varmış. Kadın, yine ekmek yapmış. Ama bu işin sırrını da anlamamış.

Adama bunun sebebini söylemesi için günlerce dil dökmüş. Köylü gerçeği söylemek istemiyormuş, çünkü peri kızları yoksul köylüye sırrını kimseye söylememesini tembih etmişler. Buna rağmen adam sırrını tutamamış, karısına her şeyi anlatmış. Tabi ki ondan sonra çuval bir daha dolmamış.

Başkasına söylemeyeceğimize dair söz verdiğimiz sırrımızı saklamazsak işte böyle kötü duruma düşebiliriz. Yoksul köylü de sırrını saklamadığı için tekrar eski günlerine geri dönmüş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir