Kralın Mutsuz Kızı Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Çok büyük bir ülkede, çok zengin bir kral yaşarmış. Bu kralın bir kızı varmış. Ancak prenses, her şeye sahip olmasına rağmen hiç mutlu değilmiş.

Günlerden bir gün kral, kızına neden mutsuz olduğunu sunmuş. Kızı da çok yalnız olduğunu söylemiş ve babasından bu duruma bir çare bulmasını istemiş. Kral dünyanın en değerli kıyafetlerini almış kızına, en güzel yiyeceklerini koymuş önüne ama prenses yine mutlu olmamış. Bir gün mutsuzluğuna bir çözüm bulabilmek için saraydan kaçmış. Bir ormana gitmiş.

Ancak ormanda kaybolmuş. Yaptığına çok pişman olmuş. Üzgün bir şekilde ormanda yürürken küçük bir kızın kendisine doğru geldiğini görmüş. Bu bir oduncunun kızıymış. Kız, prensese yaklaşınca “Sen de kimsin?” diye sormuş. Prenses, ” Ben kralın kızıyım” diye cevap vermiş. Oduncunun kızı şaşkın bir ifade ile, ” bir prensesin ormanda ne işi olabilir?” ” Ben çok yalnız ve mutsuzdum bu yüzden saraydan kaçtım.” demiş prenses.

Oduncunun kızı prensesin geceyi geçirmek için kendi evlerine gelebileceğini söylemiş. Prenses bu teklife çok sevinmiş. Birlikte oduncunun evine gitmişler. Eve geldiklerinde kız ile annesi yemek için bir şeyler hazırlarken prenses de küçük dağ evini merakla geziyormuş. Küçük kızın odasına girince gözlerine inanamamış. Kocaman kocaman raflarda yüzlerce kitap varmış.

Kendisi bir kral kızı olmasına rağmen bir tane bile kitabı yokmuş. Oduncunun kızının yanına giderek “Ne kadar çok kitabın var. Kitaplardan bir tanesini okuyabilir miyim?” diye sormuş. Oduncunun kızı da en sevdiği kitaplardan birini seçerek prensese vermiş. Prenses kitabı okurken birden bambaşka bir dünyaya gittiğini fark etmiş. Babasının sunduğu hiçbir güzellik ona bu kadar tat vermiyormuş. Mutsuzluğunun sebebinin o güne kadar hiç kitap okumamak olduğunu anlamış. Ertesi gün oduncu küçük prensesi saraya götürmüş. Kızını gören kral çok sevinmiş. Kızını getiren oduncuyu ödüllendirmiş.

Sonra kızının çok mutlu olduğunu görmüş ve sebebini sormuş. Kızı da kitap okumanın kendisini çok mutlu ettiğini söylemiş. Kral, kızının mutluluğunun sona ermemesi için kızına çok güzel bir kitaplık yaptırmış ve içine dünyanın en güzel kitaplarını koydurmuş. Prenses de bu kitapları okuyarak hem çok bilgilenmiş hem de çok mutlu olmuş.

Arkadaşım, sen de prenses gibi kitap okuyor musun? Kitap okuduğunda hangi hayalleri kuruyorsun?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir