İyilik Eden Mutluluk Bulur Masalı

Bir zamanlar uzak bir ülkede bir kralla kızı yaşıyormuş. Bir gün kral, biricik kızını evlendirmek istediğini bütün ülkeye duyurmuş. Damadının hem iyi yürekli hem de dürüst biri olmasını istiyormuş. Bunun için askerlerine saraya gelen yolun üzerine kanadı kırık bir kuş ve bir kese altın bırakmalarını söylemiş. Sonra da kızıyla evlenmek isteyen bütün gençleri saraya davet etmiş.

Saraya gelen gençlerin kimisi yollarının üzerinde buldukları kırık kanatlı kuşu yüz üstü bırakmış, kimisi de yolda bulduğu keseyi cebine indirmiş. Saraya geldiğinde ise keseden hiç söz etmemiş. Kral kızını bu gençlerin hiçbirine vermemiş.

Bir gün diyardan diyara gezip rızkını arayan fakir bir genç, saraya giden yoldan geçiyormuş. Ne kraldan ne kızından haberi varmış. Önüne çıkan kanadı kırık kuşu görünce durmuş. Şefkatle kuşu ellerinin arasına almış. Gömleğinden bir parça yırtıp kuşun kanadını sarmış. Sonra bir ağaç dalında yuva hazırlayıp kuşu oraya yerleştirmiş ve yoluna devam etmiş.

Çok geçmeden yoldaki keseyi görmüş. “Bu altın kesesini saraya giden biri düşürmüş olmalı. En iyisi ben bunu saraya teslim edeyim,” demiş yüksek sesle. Sonra da keseyi alıp sarayın yolunu tutmuş. Saray yolunu gizlice gözetleyen iki muhafız, koşup olup biteni krala haber vermişler. Genç saraya geldiğinde kral genci huzuruna emretmiş. Onu kızıyla tanıştırmış.

Dürüst ve iyi yürekli genç ile kralın kızı bir görüşte birbirlerine aşık olmuşlar. Çok geçmeden düğünleri olmuş. Onlar ermiş muradına, darısı bütün iyilerin başına.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir