Yılbaşı Çekilişi

Bir varmış bir yokmuş. Güzel ve büyük bir şehirde çok güzel bir okul varmış. Bu okuldaki öğrenciler ve öğretmenler ders dışında olabildiğince çok aktivite veya eğlence yapmaya çalışırlarmış. Sadece ders ve ödev yapmayı sevmezlermiş. İkinci sınıfların birisinde Zehra öğretmen varmış. Zehra Öğretmen’in 26 öğrencisi varmış. 2017 yılının sonuna doğru gelirken Zehra öğretmende bir yılbaşı çekilişi yapmayı düşünmüş. Bunu öğrencilerine söylemiş ve hepsi çok sevinmiş. Öğretmen, isimlerinizi küçük kağıtlara yazıp cam kaba koyun demiş. Bütün öğrenciler isimlerini yazmış ve gidip cam kaba atmışlar.

Yılbaşına iki gün varmış. Öğretmen ise herkese söylemiş. Herkes bir kağıt çeksin ve istediği bir şeyi alsın ya da yapsın demiş. 2 gün sonra da burada herkes birbirine verebilir demiş. Tüm öğrenciler sırayla cam kaba doğru gitmiş. Herkes cam kabı iyice karıştırıyor ve bir tane kağıt çekiyormuş. Herkes fısıldaşıyormuş heyecanlı heyecanlı. Ama kimse kimin ismini çektiğini söylemiyormuş. Öğretmen herkese tekrar söylemiş. Hediye almak veya yapmak için iki günleri olduğunu söylemiş.

Herkes içinden ne geliyorsa onu versin demiş. Okul bitmiş ve herkes evine gitmiş. Tüm çocukların tek düşündüğü ne yapmalıyım ya da ne almalıyım olmuş. Kimse bulamamış. Ertesi gün okula gelmişler. Tüm öğrenciler aralarında konuşmuş ne alsak diye ama yine de bulamamışlar. Artık tek çare öğretmene sormak olmuş. Öğrencilerden Mehmet elini kaldırmış ve öğretmene sormuş; ” Öğretmenim, biz ne hediye alacağımızı bulamadık. Sizin yol gösterebileceğinizi düşündük.” demiş.

Zehra öğretmen ise; ” İçinizden ne geliyorsa onu almalısınız. Ama belki ben size bir fikir verebilirim demiş. Siz 26 öğrencisiniz. Herkes birbirine kitap alsa tam 26 farklı kitabınız olur demiş. İsterseniz bu kitaplar sınıfta kalır. Her isteyen de alır okur demiş. Bu sayede her biriniz bir kitap salsa da aslında 26 kitap okumuş olursunuz demiş.”

Tüm öğrenciler bu fikre bayılmış. Öğretmenlerini dinleyip bu fikri çok sevmişler. Tek dikkat etmeleri gereken de kimsenin aynı kitabı almamasıymış. Ayrıca öğretmenleri de onlara kitap alacakmış ve bu sayede bir çok kitapları olacakmış. Belki de tüm yıl okuyacakları kadar çeşit olacakmış. Herkes bu hediyenin en doğru şey olduğuna karar vermiş. Çünkü kitap, en güzel hediyelerden birisiymiş. Hem herkes bir çok kitap okur hem de hayal dünyaları gelişirmiş. Diğer gün herkes farklı bir kitapla sınıfa gelmiş. Sınıfta minik bir kitaplık yapmışlar. Herkes ilk kitabını yılın ilk gününde okumaya başlamak için evine götürmüş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir