Hayvanlar Adası

Zamanın birinde bir ülkede, çok güzel yemyeşil ağaçların ve tek katlı evlerin olduğu sokaklar varmış. Bu evlerin birinde Ozan diye bir çocuk ailesiyle birlikte yaşarmış. Ozan hayvanları çok seviyormuş. Elinden gelse evde bir sürü hayvan beslermiş. Hatta evinin bir yerini hayvanlar adası yapmak istermiş. Ama annesi buna izin vermiyormuş. Çünkü evleri küçükmüş. Şimdilik evde bir kuş varmış. Adı Hımbıl’mış. Hımbıl adı gibi uyuşuk ve sürekli uyuyan bir kuşmuş. Kuş olmasına rağmen uçmayı bile sevmeyen bir kuşmuş. Ozan ve ailesi evlerinde bu kuşa çok alışmışlar. Kuş sürekli kucaklarında, omuzlarında dolanıp dururmuş. Ailesi daha da alışmaya başlamış.

Hımbıl artık aileden olmuş. Aile ile birlikte yemek sofrasında dolanır, onlara yemeklerinde eşlik edermiş. Ozan harçlıklarını biriktirip Hımbıl’a kocaman bir kafes almaya karar vermiş. Aradan biraz zaman geçince ona kocaman beyaz bir kafes almış. Diğer kafesi de boşa çıkmış. bu kafesle ne yapsam diye düşünürken Hımbıl’a arkadaş olsun diye bir kuş daha beslemeye karar vermiş. Bir tane daha yeşil kuş gelmiş eve. Misket limonunun rengine benzediği için ona Misket adını koymuşlar.

Misket’in bir rahatsızlığı varmış ve uçamıyormuş. Ama Ozan o kadar iyi niyetliymiş ki, Misket’i yine bırakamamış. Uçamasa da ona bakmaya karar vermiş. Yemlerini, sularını hiç eksik etmiyormuş. Misket’in tek kötü huyu sürekli Hımbıl’ın kafesine girmeye çalışırmış. Hımbıl’da bu durumdan çok rahatsız olurmuş. Çünkü Misket onun kafesini dağıtırmış. Hımbıl’da bu durumdan çok rahatsız olurmuş.

Hımbıl, Misket’le konuşmaya karar vermiş. ” Benim kafesimde sürekli duruyorsun ve dağıtıyorsun.” demiş. Misket ise; ” Ne yapabilirim, senin kafesin daha büyük ve daha güzel demiş.” Hımbıl ise bu duruma üzülmüş. ” Ben de ilk başta senin kafesindeydim. Ama 1 yılda büyüdüm ve geliştim. Bu yüzden bana yeni kafes aldılar. Sana da alacaklar zamanı gelince.” demiş. Misket durumu anlamış ama yine de kafesten çıkmak istemiyormuş. ” En azından bazı zamanlar bu kafeste zaman geçirebilir miyim?” demiş.

Hımbıl onun arkadaşı olduğu için bunu kabul etmiş. Tek şartı varmış o da kafesini dağıtmamasıymış. Aradan biraz zaman geçmiş. Artık Misket’de biraz büyüdüğü için Ozan ona da bir kafes almaya karar vermiş. Misket çok sevinmiş. Hımbıl’a yaptığı şeylerden dolayı da üzülmüş. Bazı şeyler için biraz zaman gerek demiş. Sabretmesi gerektiğini de öğrenmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir