Yeni Dünya

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde minik bir Yeni Dünya varmış. Minik Yeni Dünya, sarı yeni dünya ağacının dalında oturmuş karşı köşedeki kahve evini izliyormuş. Zavallı minik Yeni Dünya, hayat onun için çok sıkıcı olmalı, yani o öyle düşünüyormuş. Çünkü bütün gün annesi olan ağacın kollarında oturuyormuş ve karşı köşedeki kahve evine gelen giden insanları izlemekten başka bir iş yapmıyormuş.

Bir gün Yeni Dünya düşünmeye başlamış, “Ben buradan annemden gizli nasıl kaçarım, uzaklaşabilir miyim acabaaa? Şuradan yuvarlana yuvarlana insanların yanına giderim ne var ki?” demiş kendi kendine, içli içli. Bütün gün bunu düşünmüş Yeni Dünya, nasıl gidebilirim, gidersem ne yaparım diye sürekli düşünmüş veeeee karar vermiş! O gece herkes uyurken dalından atlayıp kendi macerasına başlayacakmış. Yeni Dünya çok heyecanlanmış bir an önce akşam olsun istiyormuş. Gece karanlığı çöktüğünde ise Yeni Dünya gizli gizli, sessiz sessiz inmiş daldan aşağıya ve yuvarlanarak insanların sürekli oturduğu karşı çaprazdaki kahve evine doğru gitmeye başlamış.
Yolda kendisi gibi maceraya atılan başka birisiyle karşılaşmış Yeni Dünya, o da bir kayısıymıș. Birbirleriyle konuşmaya ve birbirlerine tecrübelerini anlatmaya başlamışlar yeni arkadaşlar.

Kayısı, “Merhaba Yeni Dünya, dışarıda macera aramak istediğini biliyorum. Her yer çok güzel ama seni ezebilirler, dikkatli ol,” demiş Yeni Dünya ise ona, “Ben kendi başıma yapabilirim Kayısı, durur dinlenirim, dikkat ederim sen merak etme,” demiş ve biraz daha konuştuktan sonra ayrılmışlar.
Yeni Dünya kararlıymış ve yoluna devam etmiş, etmiş, etmiş bir bakmış bir süre sonra başka bir anne ağaç görmüş. Anne ağaçta Yeni Dünya’ya katılmış, böyle böyle Yeni Dünya dünyayı gezmiş.
Bravo sana Yeni Dünya. Korkmadın ve devam ettin.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir