Zor Kral ve Prens

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde uzak bir ülkede kocaman bir saray varmış ve bu sarayın başında zor bir kral ve onun oğlu olan çok yakışıklı bir prens varmış. Zor kral ve prens normalde iyi anlaşırlarmış. Prens çok iyi eğitim almış ve iyi bir savaşçıymış. Ülkede herkes onu çok sever ve saygı duyarmış.
Prensin evlilik yaşı gelmiş ve kral ile kraliçe prenslerinin iyi bir evlilik yapmasını arzu ediyorlarmış. Bütün cihana ve başka ülkelerin krallıklarına haber salmışlar. Yaşı gelen prensesler prensin namını duymuşlar ve hepsi onunla evlenmek istiyormuş. Diğer krallar kızlarını prensin görmesi ve onu sevmesi için saraya getirmişler.

Prensesler çok güzeller, bilgililer ve eğitimlilermiş. Hepsi prensle ufak bir gezintiye çıkıp konuşmuşlar, vakit geçirmişler ama ya prens vazgeçmiş ya da prensesler bir türlü tam uyuşma yaşayamamış kimse. Prensin babası bu işe çok üzülmüş ve oğluna, “Hiç biriyle nasıl anlaşamadın, uyum sağlayamadın oğlum? Oysa hepsi eğitimli ve bilgili kızlar,” demiş prens ise, “Hepsi bilgili ve eğitimli ama konuşmalar bir süre sonra başa döndü babacığım,” demiş.
Ertesi günlerde prens meydana inip halkın arasında dolaşırken bir kız görmüş, pazarda meyve satıyormuş annesiyle. Yanlarına yaklaşmış ve ne kadar diye sormuş ve kızla o an da göz göze gelmişler. Kız çok güzelmiş prens gözlerinden çok etkilenmiş. Biraz meyve satın alan prens ertesi günler hep pazara gitmiş ve zamanla kızla konuşmaya sohbetler etmeye başlamış.

O kadar güzel geçiyormuş ki zamanları ikisi de çok mutluymuş. Bir gün yine bu görüşmelerinden sonra prens mutluluktan uçarak saraya dönmüş ve hemen bu heyecanını babası ile paylaşmış. Babasının da onun gibi heyecanlanmasını bekleyen prens tam tersi bir tepki almış. Kral çok sert bir şekilde itiraz etmiş, “Olmaz, asla olmaz! Halktan birisiyle evlenemezsin,” demiş. Prens ise, “Biz çok güzel vakit geçiriyoruz ve mutluyuz, seviyoruz birbirimizi,” demiş. Kral yine ısrarla olmayacağını belirtmiş ve prensi odasına yollamış.

Kral hemen bu kızı araştırmış, çok fakirlermiş ve annesiyle pazarda meyve satarak geçimlerini sağlıyorlarmış. Kral onlara bir haber yollamış, derhal ülkeyi terk etmelerini emretmiş. Anne ve kızı ne yapacaklarını şaşırmışlar ama maalesef toparlanmaya başlamışlar. Ertesi gün prens sevdiğini görmeye gittiğinde olanları öğrenmiş ve babasının yanına gidip olanları sormuş. Tartışmaya başlamışlar ve kral oğlunun kızı ne kadar sevdiğini işte o zaman anlamış. Kral oğlundan ve gelininden, annesinden özür dilemiş ve düğünlerini bizzat kendisini yapmış. Saygı duymayı öğrenmiş kral ve bir daha oğluyla, geliniyle hiç tartışmamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir