Hayvansever Ali

Bu masalımız yazın geçiyor, havaların çok sıcak olduğu ve insanlar gibi hayvanlarında sıcaktan bunaldığı zamanlarmış. 11 yaşlarında Ali isimli bir çocuk varmış ve küçük bir kuşu varmış Ali’nin. Kafeste beslediği kuşunun iki güne bir yemini ama her gün suyunu yeniliyormuş. İsmi Limon’muș. Limon ‘da sıcaktan çok etkilemiyormuş ve enerjisi düşüyor, gün içinde halsizleșiyormuș. Ali haftada bir Limon’u yıkıyormuş ama gün içinde de su ile serinletiyormuș kendine gelsin diye. Hayvansever Ali yine bir gün Limon’un suyunu tazelerken ve onu ıslatırken dışarıda yaşayan bir sürü hayvan olduğunu ve onların serinlemek için ya da sularını tazelemek için birilerinin olup olmadığını düşünmüş.

Canı sıkılmış ve hemen kapılarının ve pencerelerinin önüne küçük kaplarda su, kediler ve köpekler için süt, kuşlar için ise bulgur koymuş. Sokakta yaşayan, sıcaktan bunalan ve acıkan hayvanlar onları içsin ve yesin diye.
Sokaktaki hayvanlar bu durumdan dolayı çok mutlularmış çünkü bu sıcak havada su içiyorlarmış ve kendilerine geliyorlarmış, yemekle de karınlarını doyuruyorlarmış. Böylece günler geçmiş. Ali her gün hiç aksatmadan suları ve mamaları dışarı koyuyormuş. Hayvanlara özenle bakan Ali bu sefer kendine bakamamış ve sıcak havadan etkilenip hastalanmış, birkaç gün yataktan çıkamayan Ali haliyle dışarıya su ve mama koyamamış. Hayvanlar su içmeye ve yemek yemeye gelmişler ama bir bakmışlar ki kapları boş. Hava çok sıcakmış ve bu yüzden iyice halsizleșmișler.

Bütün hayvanlar Ali’nin evinin kapısının önünde toplanmışlar çünkü başka yerde su yokmuş. Bir iki gün sonra Ali annesine, “Anne kapının pencerenin önündeki kaplara su koyar mısın lütfen. Hayvanlar susuz kalmıştır ben hastaydım bakamadım,” demiş annesi ise, “Tabi ki oğlum hemen koyarım,” demiş. “Keşke ilk günden söyleseydim anne sana, hayvanlar susuz kalmazdı,” demiş ve iyice üzülmüş Ali. Annesi hemen kaplara su ev süt koymuş hayvanlar nasıl koşmuş ve kana kana su içmişler.
Ali birkaç güne iyileşmiş ve sokağa çıkmış ve mahallelerindeki herkesi tek tek bilgilendirmiş ve rica etmiş bu sıcak havalarda hayvanlar için siz de bir kap su koyun demiş.
Mahalledekiler Ali’yi çok takdir etmiş ve iyi ki bizi uyardın, onları da düşünmemiz lazım demişler ve bütün mahalle her gün hayvanlar için su koymaya başlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir