Yemek Programları

Bir varmış bir yokmuş. Güzel büyük bir şehirde 10 yaşlarında Bengi adında bir kız çocuğu yaşarmış. Okulunda çok sevilen ve başarılı bir öğrenciymiş. Evinde annesi, babası ve ablası ile birlikte yaşarmış. Derslerini bitirdikten ve yemek yedikten sonra en çok sevdiği şeyi yaparmış. O da yemek programları izlemekmiş. Televizyonda en çok sevdiği şey yemek ve tatlı yapan aşçıların programlarını izlemek olurmuş. Bunları izlemek ve o yemekleri yapmayı istemek Bengi’yi çok mutlu edermiş.

Bengi aynı zamanda mutfakta da annesine yardım etmeyi çok seviyormuş. Elinden geldiğinde annesine yardım eder ve birlikte yemek hazırlarlarmış. Bengi çok beğendiği ve yapmak istediği bir tarif bulmuş. Annesine sormuş öncelikle. ” Annecim kurabiye yapmak istiyorum, mutfağı kullanabilir miyim?” demiş. Annesi de izin vermiş. Çünkü kızının mutfak konusunda ne kadar heyecanlı olduğunu biliyormuş. Hatta isterse ona yardım edebileceğini bile söylemiş. Bengi önce mutfağı toparlamış. Kendine kurabiye yapmak için bir yer hazırlamış. Sonra büyük bir hevesle kullanacağı tüm malzemeleri yerleştirmiş.

Sürekli gidip almak istemiyormuş. Tüm malzemeler elinin altında olsun istiyormuş. Mutfak malzemelerini düzenledikten sonra sıra gelmiş marketten kurabiye malzemelerini almaya. Elbisesini giyinip markete gitmiş. Kendine minik bir alışveriş listesi bile hazırlamış. Markete gidip listedeki tüm malzemeleri almış. Her şeyin çok iyi olmasını bekliyormuş.

Tüm malzemeleri eve getirdikten sonra mutfağa girmiş ve kurabiye hamurunu hazırlamaya başlamış. Biraz zaman geçtikten sonra tüm malzemelerin hepsini koymuş ve başlamış hamuru yoğurmaya. Annesi gelmiş ve “Yardım lazım mı kızım?” diye sormuş. Bengi o kadar yoğunlaşmış ki fark etmemiş bile. Ama sonra annesine ” Teşekkürler anne, ama kendi başıma yapmak istiyorum” diye söylemiş. Annesi de başlamış Bengi’yi izlemeye. Aynı televizyon programlarındaki gibi yapıyormuş.

Çok mutlu olmuş annesi. Çünkü kızı kendi istediği şeyleri kendi başına yapmaya çalışıyormuş. Bir kaç minik hata yapmış Bengi ve morali çok bozulmuş. Annesi hemen tavsiye vermiş kızına. “İlk seferde mükemmel veya istediğimiz gibi olmayabilir. Ama önemli olan bunu yapmak istememiz ve uğraşmamız. Bir daha ki sefere istediğin gibi olacaktır.” demiş. Akşam olunca herkes yemekten sonra çay ile kurabiye yemeye başlamış. Tadını tüm aile çok beğenmiş. Herkes Bengi’ye “ellerine sağlık” demiş. Herkes de onu tebrik etmiş. İstediği şeyleri yapmak için uğraşması çok güzel bir davranışmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir