Yavru Kiraz Ağacı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde tatlı, minik bir yavru kiraz ağacı varmış. Yavru kiraz ağacı ilk kez meyve vermek için hazırlanıyormuş fakat annesinin, babasının hatta çevresindeki çoğu kiraz ağacının verdikleri meyvelerin hemen bittiğini görünce kendi kirazlarının büyümesini hiç istemiyormuş ve bu yüzden de elinden ne geliyorsa yapıyormuş yavru kiraz ağacı.
Günler haftaları, haftalar ayları kovalamış…

Yavru kiraz ağacının kirazlarını vermesi gereken gün gelmiş çatmış. Annesi, babası ve diğer tüm arkadaşları meyve vermişken bir tek yavru kiraz ağacının dalları bomboşmuş. Geniş, temiz bahçenin sahibi olan aile ellerinde sepetlerle kirazları toplamaya gelmişler. Ailenin en küçük çocuğu Kerem büyük bir hevesle kendi diktiği yavru kiraz ağacının yanına gitmiş ama bir de ne görsün! Kendi diktiği ağaç meyve vermemiş. Kerem başlamış ağlamaya. Annesi ve babası sesi duyunca hemen gelmişler yanına ve onlar da yavru kiraz ağacının boş ağaç dalları karşısında ne diyeceklerini bilememişler.
Kerem, “Hani bu sene meyve verecekti? Ben toplayacaktım hani meyveleri?” demiş ağlaya ağlaya.

Kerem’in babası başlamış neden meyve vermediğini açıklamaya. İlaç eksik verilmiştir, hava etkilemiştir diye açıklamış. Kerem dinliyormuş ama çok heveslendiği için ağlamaya devam ediyormuş. Konuşmaları duyan anne ve baba kiraz ağacı yavru kiraz ağacının meyve vermediğini o an fark etmişler. Bahçe sahibi aile sepetlerine olmuş kirazları toplamışlar ve hem biraz mola vermek için hem de Kerem’in keyfi yerine gelsin diye bahçede piknik yapmaya karar vermişler. Örtülerini seren aile yeni topladıkları kirazları ve diğer meyveleri yemeye başlamışlar. Ablası ile kitap okuyan Kerem birden sevinçle, “Benim yavru kiraz ağacımın vereceği kirazlar daha güzel olacak,” demiş.

Aile yemeklerini yerken anne ve baba kiraz ağacı yavrularına, “Yavrum sen meyve verdikçe sağlıklı yaşarsın. O çocuk da senin gibi küçük ve senin can suyunu o verdi. Kendi elleriyle dikti, suladı seni,” demişler yavru kiraz ağacı ise, “Ama hemen bitecek meyvelerim oysaki onları bırakmak istemiyorum,” demiş. Babası, “Paylaşınca daha da çoğalacak ama meyvelerin, hem onlar iyi insanlar,” demiş.
Bunun üzerine yavru kiraz ağacı bencillik yaptığını anlamış ve meyvelerini vermeye karar vermiş. Pikniklerini bitirip kalkmaya hazırlanırken, Kerem ağacına veda etmek için koşa koşa ağacının yanına gitmiş ve gördüğü görüntü karşısında çok şaşırmış. Yavru kiraz ağacı meyvelerini vermiş. Kerem bir tane kiraz alıp tadına bakmış  ve işte o an gerçekten de diğer kiraz ağaçlarından kat be kat daha güzel olduğunu anlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

2 comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir