Heykeltıraş Masalı

Bir zamanlar küçük bir köyde bir heykeltıraş yaşarmış. Heykeltıraş genelde bütün gününü yorucu bir şekilde çalışarak geçirirmiş. Sürekli taşları keser ve yontarmış. Bazen bu taşlardan harika şeyler çıkartırmış. Her gün elleri ağrıyor ve giysileri kirleniyormuş. Bir gün büyük bir taş üzerinde çalışmaya başlamış. İki üç saat taşla uğraştıktan sonra biraz dinlenmek için gölge bir yer bulmuş. Güneş tepedeymiş ve bu yüzden çok sıcakmış.

Gölge yer bulmuş ve oturmuş. Bir süre sonra birilerinin ona doğru geldiğini duymuş. Bu köyün kralının geçit töreniymiş. Bir sürü asker ve yardımcı geçit töreninde kralın önünde yürüyormuş. Heykeltıraş, kralı görüp; ” Kral olsaydım ne mutlu olurdum!” demiş. Bu sözleri söyledikten sonra bir mucize olmuş ve heykeltıraş tüm kıyafetlerinin değiştiğini ve yenilendiğini hissetmiş. Hatta kendini birden bir tahtta oturduğunu görmüş. Çok şaşırmış ama bir yandan da çok sevinmiş. Mucize gerçekleşmiş ve bunu çok istiyormuş. Kral olduktan sonra tüm insanların ona hizmet etmesi gerektiğini düşünmüş ve herkese çok kötü davranmış. Kral bundan çok sıkılmış ve daha güçlü bir şey olmak istemiş. Benden daha güçlü olan şey güneştir demiş. Ben güneş olmalıyım. Bu sayede daha güçlü ve kudretli olurum demiş. Kral olan heykeltıraş birden güneş olmuş. Biraz zaman geçtikten sonra güneş kadar büyük bir gücü kontrol etmenin ne kadar zor olduğunu anlamış. Tüm herkes sıcaktan bayılmış ve tarlalar kurumuş. Heykeltıraş daha kötü olmasından korkmuş. Kendi kendine söylenmeye başlamış. ” Bir bulut olsam daha sevecen ve ılımlı olurdum.” demiş.

Heykeltıraş bir bulut olmuş. Biraz zaman geçtikten sonra bulut olmayı da çok görmüş. Çünkü kendi gücünü kontrol edemiyormuş ve her yere yağmur yağdırmış. Seller olmuş ve evler zarar görmüş. Sonra düşünmüş, tüm bunlardan zarar görmeyen tek şey taşlar ve kayaydı demiş. Ne sıcaktan ne yağmurdan hiç bir zarar almadı diye düşünmüş. En iyisi ben taşları kontrol edebilen ve onlara şekil verebilen bir şey olayım. Bu sayede güneşten ve yağmurdan etkilenmeyen taşa bile ben istediğim şekli veririm demiş ve heykeltıraş yine eski mesleğine dönmüş. Bu sayede işinin ne kadar önemli ve güzel olduğunu bir daha unutmamak üzere anlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir