Yaramaz Fare Masalı

Bir zamanlar bir köyde, tedbirli bir çiftçi yaşardı. Ne olur ne olmaz diyerek, arpa, buğday gibi ürünlerinin yarısını ambarında depolamıştı. Fakat yaramaz bir fare ambarın dışarı bakan duvarına delik açtığı için, dışarı sürekli tahıl akıyordu.

Fare : ” Gökten yağıyor arkası kesilmez nasıl olsa.” diyerek har vurup harman savuruyordu. Üstüne üstlük bir sürü arkadaşını da çağırmıştı buraya. Ortalıkta ne kadar tembel hayvan varsa üşüşmüştü ambara. Hemen hepsi tıka basa karınlarını doyuruyordu.

Gün geldi, şiddetli bir kıtlık çıktı ortaya. Bir tane buğdaya muhtaç oldu insanlar. Sadece köylüler değil, fareler de kıtlığı hissettiler. Bizim çiftçi ambarına gidip bakınca tahıllarının bir hayli azalmış olduğunu gördü.

“Kahrolası fareler!” diye söylenerek ürünü daha güvenli bir yere taşımaya başladı. Adam taşıyadursun, bizim tembel fare hala uyuyordu bu sıra. Çiftçi tahılı daha güvenli bir yere taşımıştı bile. Tembel fare hala derin bir uykudaydı. Çevresindeki çıkarcılar tahılın bittiğini görünce birer birer sıvışmışlardı. Neden sonra fare uyandı. Çevresinde kimse kalmamıştı. Fare yalnız kaldığına çok sevindi. “Nasıl olsa benim yiyeceğim var” diye düşündü.

Çok acıkmıştı. Ambara gitti. Deliğe baktı. Eskisi gibi buğday yağmıyordu delikten. “Nasıl olur! Bir yanlışlık olmalı!” diyerek çok kızdı. O kızgınlıkla delikten ambara daldı. Daldı ki ne görsün! Bir tek tane bile kalmamış. Az kalsın aklını kaybediyordu. Oracığa yığılıverdi.

“Ben mahvoldum, ben mahvoldum!” diyerek ağlamaya başladı. Aklı başına gelmiş ama iş işten çoktan geçmişti. Vakti ile herkesi doyururken şimdi herkese muhtaç bir duruma düşmüştü. Açlıktan ölecek gibiydi. Pişmanlık duygusu içini kemiriyordu. “Ben ne yaptım!” diyerek tek başına ağlamaya başladı.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir