Kedi Şehzade ile Dilenci Kadın Masalı

Bir zamanlar ülkenin birinde yaşlı bir kadın yaşarmış. Kadın o denli zenginmiş ki köşkleri, evleri, faytonları, konakları, arazileri, bağları bahçeleri varmış. Kadının bu dünyada bir insanın özleyeceği, arayacağı her şeyi varmış. Evlerinden bir tanesi ötekilere göre çok daha güzelmiş. Ancak bu evde kimse oturmak istemezmiş.

Evin sahibi zengin kadın, bir gün yolda giderken bir dilenci kadına rastlamış. Zengin kadın, dilenciye çok acımış. Onu alıp evine getirmiş. Dilenciye: “Senin evin var mı?” diye sormuş. Kadın ağlayarak şöyle yanıt vermiş: “Evim yok, sokaklarda kalıyorum,” demiş. Zengin kadın dilenciye: “Benim bir evim var, oldukça güzel. Ancak bu evde kimse yaşamak istemiyor,” demiş. Dilenci kadın: “Olsun, ben o evde yaşayabilirim,” diyerek eve gitmişler.

Günler sonra dilenci kadın evi temizlemeye başlamış. Pis, ağzı burnu yara bere içinde, tüyleri dökülmüş bir kedi görmüş. Kadın bu kediyi çok sevmiş, evine almış. Kediyi bir güzel yıkamış, karnını doyurmuş. Akşam olunca kediye bir yatak hazırlamış. Kedi yatağı görünce içine girip uyumaya başlamış. Dilenci kadın da yatmadan evin bütün kapılarını kilitlemiş, sonra da yatıp uyumuş. Kadın sabah kalktığında kedinin yatakta bulunmadığını görmüş. Kedinin yattığı yerde bir elmas bulunuyormuş. Kadının akşam kilitlediği kapılar açılmış.

Kadın hemen yataktaki elması almış. Kediyi aramaya başlamış. Saatler geçmiş arada, bir de bakmış ki kedi bir yerlerden geliyor. Kedi, yine tüyleri pis, ağzı burnu yara bere içinde içeri girmiş. Akşam olmuş, kadın kediden kuşkulanmaya başlamış. Kadın evin bütün kapılarını kilitlemiş. Sonra da kedinin yanına kıvrılmış ve uyuyor numarası yapmış. Gece olduğunda kedi ayağa kalkmış ve bütün kapıları teker teker açmaya başlamış.

Sonra bir odanın içine girmiş. Kadın kediyi şaşkınlıkla izliyormuş. Kedi, odanın içine girince o anda hemencecik bir şehzadeye dönüşüyormuş. Kadın bu durumu görünce doğruca yanına gitmiş ve konuşmaya başlamışlar. Kadın: “Önceleri eve taşınanları sen korkutup kaçırıyordun, değil mi?” diye sormuş. “Evet, onlar beni tekmeliyorlardı ben de onları korkutup kaçırıyordum. Ama sen çok iyi bir insansın ve hayvanlara çok iyi davranıyorsun. Bu yüzden artık kedi olmama gerek yok,” demiş şehzade. Şehzade ve dilenci kadın birbirlerini severek evlenmişler. Çok da mutlu biçimde yaşantılarını sürdürmüşler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir