Denizaltı Dünyası Vendimor

Denizaltı Dünyası Vendimor

Bir varmış bir yokmuş… Çok eski zamanlardan beri var olan denizaltı dünyası Vendimor rengarenk, her şeyin olduğu eğlenceli bir yermiş. Burada yaşayan canlılar mutluymuş ve aralarında ciddi sorunlar yokmuş. Vendimor’da her çeşit şey varmış ama en çok evler farklıymış. Hamburgecinin evi hamburger, bowling mekanı olanın evi kocaman bir top, yengecin evi kendi yengeç evi gibi herkesin yaptığı işe ya da şekline göre evler varmış. Her ev farklı boyutlarda ve farklı şekillerde olduğu için herkesin evi özelmiş.

Denizaltı dünyası Vendimor’da Çaça isimli bir deniz yıldızı varmış. Çaça ailesiyle birlikte yıldız şeklinde olan evlerinde yaşıyor ve her gün okula gidip geliyormuş. Çaça’nın kardeşi yokmuş ama bir sürü arkadaşı varmış. Çaça her gün sabah okula gidiyor ve öğlene kadar Vendimor’un tarihi, hesaplama ve yazma, beden gibi dersler alıyormuş. Öğleden sonra ise onlara ait olan pastaneye gidip annesiyle babasın yardım ediyormuş.

Çaça gibi arkadaşları da öğlene kadar okulda öğleden sonra ise ya ailesinin ya da tanıdıklarının dükkanında işlere yadım ediyormuş. Çaça’nın babası Turuncu Yıldız çok güzel pastalar yapar annesi Gümüş Yıldız ise süsleme ve tuzlu pastalarda çok iyiymiş. Çaça annesi ve babası kadar pastane işini sevmiyor o aslında hep bowling oynamak istiyormuş. Çaça bowling oyununda pek iyi olmasa da şansını hep deniyor ve hırslanıp daha çok başarılı olmak istiyormuş. Vendimor dünyasının bir özelliği de her pazar günü etkinlik günüymüş ve pazar günleri tüm halk bir etkinlik yaparmış. Dükkanlar açık olsa bile dükkan sahibi başka bir yere gidebiliyormuş.

Herkes çok düzenli olduğu için hiç sorun yaşanmıyormuş. Çaça ve ailesi her pazar önce Vendimor’un saklı bahçelerindeki mağaralarda tüm akrabalarıyla kahvaltı edip oradan bowling merkezine sonra da dükkana gelip müşterilerle ilgileniyorlarmış. Çaça isterse etkinliklere devam edebilirmiş ama anne ve baba yıldız pastaneye gelmek istiyormuş. Çaça bowling oynamayı çok sevse de bir türlü oyunu doğru bir şekilde oynayamıyormuş. Tahtaları deviremiyor, top kenara kayıyor ya da topu atamıyormuş. Her pazar böyle olsa da Çaça hiç bıkmadan deniyor ve arkadaşlarının oynayabildiğini gördükçe daha da hırslanıyormuş.

Bir pazar yine bowling merkezinde mutsuz bir şekilde topları atan ama bir türlü tahtaları tam vuramayan Çaça kendisine kızıp duruyormuş. Ailesi onunla ne kadar konuşsa da Çaça ısrarla her pazar bowling merkezine geliyormuş. Çaça böyle kendisine kızarken bowling merkezinin çalışanı sporcu yengeç Çaça’yı görmüş ve yanına gitmiş.

– “Hey küçük yıldız, bowling oynamakta neden bu kadar ısrar ediyorsun?” demiş.

– “Arkadaşlarımın neredeyse hepsi oynayabiliyor ama ben bir türlü beceremiyorum. Oysaki onlar gibi ben de yapabilirim bunu kendime kanıtlayacağım.”

– “Belki de başka bir şeyde iyisindir? Hiç başka şeyler denedin mi? Mesela tenis, bisiklet sürme ya da bilgisayar tekniği. Neden bowlingte takılı kalıyorsun?”

– “Bowlingi yapamıyorsam saydığın şeyleri de yapamam ki? Ayrıca ben hiç tenis oynamadım ve bilgisayardan da anlamam.” demiş üzgün bir şekilde Çaça.

Sporcu yengeç Çaça’nın ailesini tanıyormuş ve onlara Çaça ile bugün ilgilenmek istediğini söylemiş. Sporcu Yengeç Çaça’yı sırayla tenis, bisiklet, ve bilgisayar tekniği üzerine eğitimlere götürmüş. Çaça tenis eğitiminde ilk kez gelmesine rağmen çok hızlı kavramaya başlamış, bisiklette ise bacakları yetişmediği için başarısız olmuş ama bilgisayar tekniğinde ise aslında birçok şeyi bildiğini fark etmiş.

O pazar Çaça için her pazar gününde çok farklıymış, sanki kendini yeni tanıyor gibiymiş. Çaça o günden sonra her pazar tenis dersine gidiyor haftanın iki günü de okuldan sonra pastane yerine bilgisayar teknik derslerine gidiyormuş. Çaça Sporcu Yengeç’le pastanede pasta yerken,

– “Çok teşekkür ederim hocam, sen olmasaydın ben hala bowling oynamakta ısrar edecektim. Şuan bowlingte zaman kaybetmek yerine tenis ve bilgisayar gibi iki farklı alanı öğreniyorum.”

-“Çaça ben sadece senin farklı alanlara da şans vermeni sağladım. Bunların hepsini yapan sensin.” demiş.

Çaça kendisini uzun zaman sonra tekrar bulmuştu ve artık daha mutlu daha kendinden emin bir şekilde davranıyordu. Bakalım denizaltı Vendimor dünyasında daha neler yaşanacak masal arkadaşım.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir