Uykucu Leopar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde güzel bir orman varmış. Bu orman insanların yaşadığı yere uzak sadece hayvanların yaşadığı bir yermiş. Bu ormanda hayvanlar kendi hallerinde bir dostluk içinde yaşarlarmış. Bu ormanda küçük bir leopar varmış. Herkes ona Uykucu Leopar dermiş.

Uykucu Leopar uykuyu çok seviyormuş. Elinde olsa bütün gün uyur ve rüya görürmüş. Rüya görmeyi uykuyu sevdiği kadar çok seviyormuş. Uykucu Leopar’ın henüz okul yaşı gelmemiş ama büyük küçük bir sürü arkadaşı varmış. Ormanda çocuklar haftada birkaç gün toplanır oyunlar oynar ve birbirlerine hikayeler anlatırlarmış. Böylelikle herkes birbirini tanıyor ve beraber büyüyorlarmış. Uykucu Leopar bu toplanmalara hep katılıyormuş ama başında biraz dinleyip sonra hemen uyuyormuş. Uyku ona daha tatlı geliyormuş.

Ertesi günler arkadaşları toplantıyla ilgili konuşuyormuş Uykucu Leopar önce pişman oluyormuş keşke uyumasaydım diye ama sonra uykuyu daha çok sevdiğini düşünüp umursamıyormuş. Böyle hikayelerin anlatılacağı, oyunların oynanacağı bir akşam Uykucu Leopar yine uyumak istemiş. Uyumak istediği zaman zaten çok uzun sürmüyormuş uyuması.

Hemen uykuya dalmış. Ormanın çocukları konuşmuşlar, oyunlar oynamışlar ve sonra ertesi gün geziye gitmeye karar vermişler. Herkes buna onay vermiş, ailelerden izin alınmış. Sabah erkenden yola çıkacaklarmış. Ormanın çocukları ertesi gün ormanın en uzak kısmını görmek için yola koyulmuşlar. Şarkılar söyleniyor, yarışlar yapıyorlarmış. Ormanın çocukları akşama kadar çok eğlenmiş ve güzelce gezmişler. Akşama doğru döndüklerinde ise Uykucu Leopar daha yeni uyanmış.

Uykucu Leopar toplantı yerine gitmiş ve bir bakmış ki kimse yok. Hemen oraya yakın evi olan Neşeli Sincap’ın yanına gitmiş ve “Herkes nerede? Neden sen de toplantı alanında değilsin Neşeli?” demiş Neşeli Sincap ise önce şaşırmış sonra Uykucu Leopar’ın geziye gelmediğini hatırlayınca “Uykucu biz bugün ormanın çocukları olarak geziye gittik. Yarışlar, şarkılar derken herkes çok yoruldu o yüzden toplantı alanına yarın gelecek herkes.” demiş.

Uykucu Leopar hemen kızgın bir şekilde “Ne gezisi? Neden bana söylemediniz? Ben de sizle gelmek isterdim.” demiş Neşeli Sincap ise gülerek “Uykucu sen hep uyuyorsun, dün akşam ki toplantı da gezi karar verildi ama sen çoktan uyumuştun. E bugün de tüm gün uyudun. Sen hep uyuduğun için kaçırıyorsun bizimle vakit geçirmeyi.” demiş.

Uykucu Leopar hiçbir şey diyemeden evine doğru gitmiş. Yolda düşünmüş ve gerçekten de hep uyuyormuş. Arkadaşları ile vakit geçirmek yerine uyumuş bunca zaman. Uykucu Leopar o gün kendine bir söz vermiş. “Neşeli’nin dediği doğru, onlarla vakit geçirmeyi kaçırıyorum. Artık daha az uyuyacam.” demiş. O günden itibaren Uykucu Leopar sözünün arkasında durmuş ve gerçekten de daha az uyumuş ve arkadaşlarıyla, hayatla daha çok vakit geçirmeye başlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir