Arkeolog Aile Mersin’de

Bizim sevimli ve tatlı arkeologlar yine şehir şehir gezip kazılacak ve keşfedilecek yerler buluyorlar. Her gittikleri yerde özenle kazı yapan aile gezmeye devam ediyor. Bu sefer arkeolog aile Mersin’de. Çünkü Mersin’in bir sürü gezilecek, görülecek ve çalışmaya değecek yerleri olduğunu duymuşlar. Bu sefer oraya gitmeye karar vermişler. Her ne kadar bizim ufak arkeolog Mersin İzmir’e uzak diye gitmeyi istememiş. Ailesi, çocuklarını ikna etmekte zorlansa da sonunda karar vermişler. Bu sefer yolları Mersin olacakmış.

Mersin’de ünlü bir höyük varmış. Bu höyük yıllar boyunca bazı krallıkların ve medeniyetlerin yerleşim yeriymiş. Yani çok çok eski zamanlarda buralarda insanlar yaşamış. Aradan çok uzun yılların geçmesi onların kullandığı tüm eşyaları toprak altında kalmasını sağlamış. Bu yüzden de böyle yerleri bulmak ve araştırmak eski insanlara dair bilgilerin toplanması için harika bir yolmuş. İşte Mersin’deki eski bir tepede de yıllar önce insanların yaşadığı düşünülüyormuş. Bu yüzden toprak altında bir çok değerli eşya ve bazı malzemeler olabilirmiş.

Bizim aile Mersin’e varmış. En az 1 ay kalacakları eve de yerleşmişler. Geldikleri saat akşam olduğu için hemen uyuyup dinlenmek istemişler. Sabaha çok iş varmış. Uyanınca ilk iş güzel bir kahvaltı etmişler. Hemen tarihi tepeye doğru yol almışlar. Vardıklarında şaşırmışlar. Çünkü normal bir tepeden farkı yokmuş. Daha sonra biraz etrafını gezmişler. Kazı yapılacak güzel yerler bulmuşlar. Aslında ne kadar önemli ve zengin bir tepe olduğunu o zaman fark etmişler.

Minik arkeolog başlamış fırçası ile toprakları temizlemeye. Annesi ve babası kazı yaparken o da fazla toprakları nazikçe temizliyormuş üstlerinden. İlk başta Mersin’e gelmek istemese de aslında ne kadar önemli bir yer olduğunu fark etmiş. Daha ilk günden 2 parça eski ve tarihi eşya çıkarmışlar. Annesi ve babası ile birlikte o kadar çok sevinmişler ki bir sonraki gün daha heyecanla uyanmışlar. Bakalım daha neler neler kazıp bulacak bizim arkeologlar.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir