Meslek Seçimi

Bir varmış bir yokmuş, daha soğukların gelmediği Ankara’da okullar yeni açılmış. Okulun ilk haftası okul müdürü meslek seçimi günü yapmak istemiş. Birtakım mesleklerden çalışanlar gelecek ve öğrencilerin sorularını yanıtlayacakmış. Bu okulda Ramazan isimli bir çocuk varmış. Ramazan yazın halasının Kaş’taki otelinde çalışmış ve çok güzel deneyimler yaşamış. Hayali bir otelde çalışmakmış ve halasının yanı onun için çok idealmiş. O yüzden meslek seçimi gününü büyük bir hevesle bekliyormuş. Onun da söyleyecekleri varmış çünkü. Ramazan büyük bir hevesle gitmiş Kaş’a.

Evet halasının yanında rahat ederim diye düşünmüş ama halası ona gelir gelmez, “Eğer gerçekten otel ve hizmet sektöründe çalışmak istiyorsan baştan anlaşalım. Burada sana farklı davranamam, diğer çalışanlar ne ise sen de öylesin. Benden özel ilgi bekleme.” demiş.

Ramazan biraz içerlemiş olsa da sonradan halasının haklı olduğunu anlamış. Ramazan bu mesleğin lisesine ve daha sonra da üniversitesine gitmek istiyormuş. Bunun için her şeyi temelden ve erken öğrenmek istiyormuş. Otelde nasıl oda temizleneceğini, kayıt alınacağını bunun yanında da insanlarla nasıl iletişime geçebileceğini, mutfağın olmazsa olmaz kurallarını öğrenirken halasından da nasıl otel işletilmesini, püf noktalarını öğreniyormuş. Ramazan için günler çok güzel geçiyormuş. Yarı zamanlı çalışıyormuş ve kalan zamanında da denize giriyor ve etrafı geziyormuş.

İşte bu harika bilgiler ve deneyimlerden sonra meslek seçimi günü gelmiş. Doktor, mühendis, diş hekimi, yönetmen, avukat, garson, banka çalışanı ve kuaför gelmiş. Öğrenciler bir konferans salonunda istedikleri soruları sormuşlar. Sorulara en içten yanıtları vermiş gelen konuklar. Ramazan garsona sorular sormuş ve sonrasında onun gibi başkalarının da otel alanında çalışmak istediğini öğrenmiş.

Genel sorular bittikten sonra her konuk ayrı ayrı yerlere geçmiş ve küçük ekiplerle konuşmaya devam etmişler. Ramazan, gelen garson ve diğer okul arkadaşları konferanstan sonra uzun uzun konuşmuşlar. Garson Ramazan’ı bu deneyimi için takdir etmiş. Kendisi de bir otelde görevliymiş ve o Ramazan gibi erkenden deneyim kazanmamış. Hepsi birbirinin telefon numaralarını almış ve irtibat halinde kalacaklarına söz vermişler.
Ramazan okulundaki arkadaşlarına uzun uzun yaşadığı deneyimleri anlatmış ve hepsinin kafasındaki sorular yok olmuş. Ramazan böyle bir organizasyon olduğu için çok mutlu olmuş ve yeni arkadaşlar edindiği için daha bir sevinmiş. Eve gidince hemen halasını aramış ve bir sonraki yaz yine geleceğini haber verip okuldaki gününü büyük bir sevinçle anlatmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir