Uçurumda Açan Çiçek Masalını Oku

Bir zamanlar bir uçurum kenarındaki dikenler arasında eşsiz güzellikte bir çiçek açmış. Önce küçük bir tomurcukmuş. Günden güne serpilmiş. Yapraklarını yavaş yavaş açmış. Bembeyaz yapraklarında kırmızı benekler varmış. Dikenler ilk defa böyle güzel bir çiçek görüyorlarmış.

Uçurumun kenarında açan kırmızı benekli beyaz çiçek, etrafındaki dikenlere şöyle bir bakmış. Dikenler, kara kuru şeylermiş. Hiçbirini beğenmemiş. Oysa o kırmızı benekli beyaz yapraklarıyla ok güzelmiş. Çevresinde ondan güzeli yokmuş.

Dikenler ise aralarında bu kadar güzel bir çiçeğin büyümesine sevinmişler. ” Ne güzelsin. Bir prenses soyundan geliyor olmalısın!” diyerek kırmızı benekli çiçeğe iltifat etmişler. Fakat kırmızı benekli beyaz çiçek kendisini o kadar beğeniyormuş ki onların dostluğunu küçümsemiş. Rüzgar dikenleri ona yaklaştırdıkça, o kendini kenara çekmiş.

Derken yaz bitmiş, sonbahar gelmiş. Kırmızı benekli beyaz çiçek sararıp solmuş. Haline çok üzülüyormuş. Dikenler, ” Üzülme, bu yok olacağın anlamına gelmez. Gelecek yıl baharda yeniden açacaksın,” demişler. Kırmızı benekli beyaz çiçek bunun gerçek olmasını dileyerek solmuş. Ertesi yıl baharın ilk günlerinde küçük bir tomurcuk olarak dünyaya “merhaba”demiş. Kırmızı benekli beyaz çiçek yeniden doğduğu için çok mutluymuş. Çok geçmeden yağmış başlamış. “Hey ne yapıyorsunuz? Çekilin üstümden!” Diyerek azarlamış yağmur tanelerini.

Dikenler ” Yağmur olmazsa toprak seni büyütemez. Daha açmadan solar gidersin. Üstelik belki de bir daha hiç açamazsın.” diyerek onu uyarmışlar. Kırmızı benekli beyaz çiçek hatasını anlamış. Yağmur tanelerinden özür dilemiş. O günden sonra başı her sıkıştığında yardımına koşan dikenlerin kıymetini bilmiş. Onlara çok iyi davranmış. Beğenmediği dikenlerin onun en iyi arkadaşları olduğunu sonunda anlamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal
sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir