Bilge Kurbağa Masalı

 

Günlerden bir gün bilge kurbağa hayvanları çağırdı. Memelileri, kuşları ve balıkları.

Onlara dedi ki, “ Arkadaşlar, ormanda bir bitki yetişiyor. Bu bitkiyi yok etmeliyiz yoksa o bizi yok edecek.”

Hayvanlar bunu duyunca dehşete düştüler. Kurbağanın bitkiyi göstermesini istediler. Kurbağa bütün hayvanları ormanın kenarına götürdü. Burada insanlar ağaçları kesip, köklerini çıkarmışlar ve pelin otu ekmişlerdi. “ İşte bu bitki” dedi kurbağa. Hayvanlar küçük yaprakçığı kemirdi, tadı acıydı. Bilge kurbağanın uyarısına kulak asmayıp tarladan çıkıp gittiler. Bitki olgunlaşınca insanlar geldi. Bitkileri topraktan çıkarıp halatlar yaptılar. Sonra öyle bir ip yaptılar ki, onu bir yayın iki ucuna bağladılar ve palmiye kabuklarından keskin oklar hazırladılar. Böylece ilk ok havada vızıldadı ve bir kuşa saplandı.

Kurbağa yavaşça yere düşen yaralı kuşa yanaştı ve dedi ki:

“Keşke sözümü dinleseydin ve o bitkileri yok etseydin. Şimdi gökyüzünde özgürce uçuyor olacaktın.” Daha sonra insanlar başka bir ip yaptı ve palmiye ağacından yapılmış bir değneğin ucuna bağladı. Diğer ucundaki düğüme de bir kanca takıp olta hazırladı ve suya attı. Çok geçmeden bir balık takıldı oltaya. Kurbağa zavallı balığa yaklaştı yavaşça ve dedi ki :

“Zamanında sözümü dinleseydin ve o bitkileri yok etseydin, şimdi derede özgürce yüzüyor olacaktın.”

Bu sırada insanlar başka bir ip daha yaptı, ucuna kapan bağladı ve ormana koydu. Bir antilobun tuzağa yakalanması hiç de uzun sürmedi. Yine geldi kurbağa ve antiloba dedi ki: “Görüyor musun, eğer sözümü dinleseydin ve o bitkiyi yok etseydin, şimdi çayırda özgürce avlanıyor olacaktın.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir