Fare Avcısı Masalı

Hindistan’ın ücra taraflarında sık ağaçlı, yeşil çayırlı, av hayvanları bol olan bir orman varmış. Tesadüfen oraya bir aslan yerleşmiş. Etrafta ne kadar vahşi hayvan varsa hepsini yanına toplayıp onlara hükmetmeye başlamış. Çevrede ne kadar yırtıcı hayvan varsa hepsi bu hayvanın hizmetine girmiş.

Böylece aylar yıllar geçmiş. Derken aslan ihtiyarlamış. Gözleri ve dişleri zayıflamış. Vücudu bitkinleşmiş. Önüne konulan yemekleri bile rahat yiyemiyormuş. Hatta yemek yiyip uykuya daldığı zaman dudakları sarkıp ağzı açılınca o civarda bulunan bir çok fare gelip dişlerinin arasında kalan parçaları yiyorlarmış. Bunların verdiği eziyetten dolayı rahat rahat uyuyamıyormuş. Her yarım saatte bir uyanıyor fareleri kaçırıyormuş. Lakin aslan tekrar uyuyunca bir daha geliyorlar ve onu rahatsız etmeye devam ediyorlarmış.

Aslan, bu kadar cesaretine rağmen farelerin elinde oyuncak olmuş. Onları yakalayıp bir türlü cezalandıramıyormuş. Bir kurt, vezirlik rütbesi ile aslana yakınlık kazanmış. Aslan, kurda bu farelerin elinden çektiği zahmeti söylemiş ve şikayette bulunmuş. Kurt bunu işitince, ” Aslan hazretleri kapınızın emektarlarından kedi diye bir hizmetiçiniz vardır. Ferman buyurursanız tahtınızın bekçiliğini ona havale edelim” demiş.

Aslan, kurdun bu teklifini kabul etmiş. Hızı ile ünlü Çapik diye anılan kedi huzura çağrılmış ve bekçiliğe tayin edilmiş. Fareler, kedi görününce perişan olup kaçmışlar. Lakin Çapik farelerin hiçbirini yakalamıyor sadece onların aslanın huzuruna gelmesini engelliyormuş. Aslan bu şekilde rahat ettiği için Çapik’in itibari de günden güne artmış. Böylece yerini sağlamlaştıran Çapik, bir gün büyük çocuğunu aslanın huzuruna götürmüş. Ve demiş ki; ” Ey sultanım! Bu benim büyük oğlumdur ve öz evladımdır. Padişahlara hizmet etmenin yolunu yordamını bilir. Her türlü hizmet elinden gelir. Ben kulun, bazen başka bir işe gittiğim zaman bu oğlum yerime bakıp kapıcılık etsin”

Aslan, kedinin bu ricasını kabul etmiş. Bir gün Çapik bir işe gitmiş. Yerine oğlunu bırakıp ” Görevini dikkatli yap!” diye tembih etmiş. O gece oğul kedi, kapıcılık yaparken babası gibi işi idare yoluna gitmeyip ilk ortaya çıkan fareyi yakalamış. Sonra diğerini, diğerini derken sabaha kadar bütün fareleri yakalamış. Ertesi gün babası gelip olanları görünce yavrusuna ” Benim bin türlü zahmetle ömrüm boyunca elde ettiğim mevkimi bir gecede elden çıkardın. Kadrimi kıymetimi yerle bir ettin. Bilmiyor musun ki bize gösterilen ilginin sebebi onlardır. Yoksa fareler olmazsa biz ne yaparız? Nasıl iltifat ve takdir alırız!” diye iyice azarladıysa da artık olan olmuş, iş işten geçmiş.

Bir kaç gün sonra farelerden eser kalmadığını gören aslan, Çapik ile oğlunun görevine son vermiş. Ve bu olay Çapik’in oğluna büyük bir ders olmuş…

Arkadaşım sence Çapik’in oğlu nasıl bir ders almıştır?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir