Tonton Dede

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Tonton Dede varmış. Tonton Dede eşini, hayat arkadaşını yeni kaybetmiş. Eşini çok severmiş ve o yüzden onun yokluğu Tonton Dede’yi çok üzüyormuş. Tonton Dede ve eşinin dört tane çocukları varmış ama hiç torunları yokmuş. Anneleri ölünce arada babalarının yanına ziyarete geliyormuş çocuklar ama hepsinin işi ve yaşamı başka şehirdeymiş. Tonton Dede mahalledekiler tarafından çok seviliyormuş ama kendini yalnız hissediyormuş.

Mahalledeki çocuklar, büyükler sürekli ziyaretine gidiyorlarmış ama Tonton Dede sırf o iyi hissetsin diye geldiklerini bildiği için kendini kötü hissediyormuş. Onlarında işi var gücü var benimle çocuk gibi ilgilenmek zorunda bırakıyorum diye düşünüyormuş.
Bir gün uyumadan önce eşinin fotoğraflarına, eski fotoğraflara bakıp dalmışken aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Tonton Dede’nin evi kocamanmış ve aynı evi gibi kocaman bir bahçesi varmış.

Tonton Dede kocaman bahçesine yine kocaman bir havuz yaptırmak istemiş. Gerekli kişilerle görüşmeye başlamış ve sonunda çalışmalar başlamış. İşçiler gelmiş, gitmiş ve hızlıca tamamlanmış havuz. Tonton Dede güzel ve eğlenceli bir açılışla havuzunu açmış ve tüm mahalleliye duyurmuş. Başta çocuklar olmak üzere herkes çok sevinmiş bu havuza. Tonton Dede havuzu özellikle çok uzun ve çok geniş yapmış.

Mahalledeki herkes rahat rahat yüzsün ve eğlensin diye. Artık her gün Tonton Dede’nin bahçesi hiç boş kalmıyormuş. Kahkahalar, gülmeler, konuşmalar bahçesinden hiç eksik olmuyormuş. Tonton Dede kendisini artık yalnız hissetmemeye başlamış. Her gün isteyerek havuza gelenler sayesinde iyi ki yaptırmışım havuzu demiş.

Bütün mahalleli havuz başında piknikler, yemekler, eğlenceler hatta doğum günleri bile düzenlemeye başlamış. Mahallenin Tonton Dedesi’ne herkes çok teşekkür etmiş. Eşinin eksikliğini ve çocuklarının özlemini mahalledekilerle kapatmaya çalışan Tonton Dede o özlediği torun hasretini de gidermiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir