Minik Aşçı’nın İlk Yemeği

Yaz başından bu yana babasının yanında aşçı olmanın ilk adımlarını atan minik aşçımız ilk yemeği için sipariş almış. Okulların açılmasına az bir zaman kalmış ve minik aşçı son ödevini yapıp ailesiyle tatile gidecekmiş. Tatile gideceği için çok sevinçliymiş minik aşçı ama restorandan ayrılacağı için üzgünmüş. Her iki duyguyu da birden yaşıyormuş.

Son ödevinde minik aşçımız babası ile birlikte bir ana yemek ve onun tabaktaki sunumunu yapmakla görevliymiş. Babası ise sadece minik aşçının talimatlarını dinleyecek ve ona zorlandığı yerlerde yardım edecekmiş. Yani anlayacağınız minik aşçımız bu son ve zorlu ödevinde yalnız. Minik Aşçımız yine çok heyecanlıymış. Not tuttuğu defterini ona verilen yemek tarifi ile birlikte en az beş kere okumuş. Tekrar tekrar okumuş ve artık ezberlemiş ama yine de korkuyormuş. Minik Aşçı’nın ilk yemeği Karnıyarıkmış. Patlıcanın her türlüsünü seven Minik Aşçı için aslında güzel bir deneyim olacakmış.

Biraz babasından püf noktaları alan Minik Aşçı yarın için kendisini hazır hissediyormuş. Sabah annesinden yine şans öpücüğü almış ve babasıyla restorana doğru gitmişler. Defterini sıkı sıkı tutan minik aşçı bütün herkesle temizlik yaptıktan sonra yemeğini yapmaya başlamış ufaktan. Patlıcanlarını soymuş ve tuzlu suda beklemeleri için kenara koymuş.

İç malzemelerini doğramış, hazırlanmış ve sırasıyla kavurmuş. Buraya kadar sakin sakin ilerlemeyi başarmış Minik Aşçı, heyecanını atmış ve kendisine daha hakim bir şekilde devam etmiş. Patlıcanlarını ortasından ikiye ayırmış ve iç malzemelerini yerleştirmiş. Üstüne ekleyeceklerini eklemiş ve salçalı suyu da ekleyip fırına yerleştirmiş. Minik Aşçı yemeğini yapmış ama hala inanamıyormuş. Hemen tabağını hazırlamaya başlamış ve tabak konusunda babasından ufak yardımlar almış.

Fırından çıkarma vakti gelmiş ve sunum tabağına yerleştirmiş yemeğini Minik Aşçı. Bütün mutfak ekibi sunum tabağına tam not vermiş. Herkes sırasıyla tadına bakmış yemeğin ve çok beğenmişler. Tadı, tuzu, kıvamı her şeyi çok yerindeymiş. Babasına kocaman sarılmış Minik Aşçı. Çok mutlu olmuş. Minik Aşçı yine annesine bir paket hazırlamış.

Herkesle vedalaşma vakti gelmiş. Tek tek herkese teşekkür etmiş Minik Aşçı ve bir sonraki tatilde görüşürüz diyerek ayrılmış. Babası gibi aşçı, şef olma yolunda ilk adımı atan Minik Aşçı çok verimli bir yaz tatili geçirdiğini düşünüyormuş. Artık dinlenmeli ve okulu açılmadan enerji toplamalıymış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir