Timsahın Gözyaşları Masalı

Zalim bir timsah vardı. Bataklığın tek hakimiydi. Kimse onun yanına yaklaşamıyordu. Yaklaşan kim varsa kocaman ağzını açıyor ve bir hamlede midesine indiriyordu. Kimse onun karşısına çıkıp söz söyleme cesaretini gösteremiyordu. Bir gün, artık yaptığı kötülüklere son vermeyi düşündü. Çünkü kötülük yapmaktan bıkmıştı.

Karşısına hangi canlı çıkarsa çıksın, onu yememek için kendine söz verdi. Bir gün bataklığa bir flamingo kuşu kondu. Timsah çalılıkların arasından ona doğru yöneldi ve “Merhaba!” dedi. Flamingo dev pullu timsahı görünce gözleri kocaman açıldı. Tam uçacakken, timsah ona, “Korkma! Ben, bugün kimseyi yememe sözü verdim. İçin rahat olsun. Sen avlanmaya devam et,” dedi. Bu söz üzerine flamingonun içi biraz olsun rahatlamıştı. Ee, koskoca timsah yalan mı söyleyecekti!

Arkasını döner dönmez, timsah ağzını açtı ve bir çırpıda flamingo kuşunu yutuverdi. Hemen ardından timsah, verdiği sözü tutmadığı için mi, yoksa huyunu bırakamadığı için mi üzülsün, bilemedi. Timsah bir yandan kuşu sindiriyor, bir yandan da gözyaşı döküyordu. Ardından bir ceylan geliverdi bataklığa… Susamıştı. Tam suyu içecekken, timsahı görünce kaçmaya hazırlandı.

Timsah, “Dur, gitme! Kimseyi yememeye söz verdim. İçin rahat olsun, suyunu rahatça içebilirsin,” dedi. Ceylan bir müddet tereddüt ettiyse de timsahın bu sözüne kandı. Bir süre sonra sırtını döndü ve suyunu içerken birden kendini timsahın midesinde buldu. Timsah, sözünü tutamamış olmanın üzüntüsüyle yine gözyaşı dökmeye başladı.

Biraz sonra bir tilki geldi. Tilki de timsahı görünce diğerleri gibi dehşete düştü ama timsah ona da güven verdi. Sonra tilkiyi de midesine indirdi. Ne yazık ki, timsah kendisine verdiği sözü yine tutamamıştı. Timsah, söz verdikçe sözünü tutamayacağını anlamıştı. Artık bataklığa gelen canlıyı gözüne kestiriyor, sonra da gözyaşları içinde onu yutuyordu. Ancak gün gelmiş ve timsah ne kadar yalnız olduğunu ve hiç arkadaşının kalmadığını fark edip çok üzülmüş. Alıp başını uzaklara gitmiş ve onu bir daha gören olmamış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir