Arkadaşlar İyidir Masalı

 

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Cemre adında zeki mi zeki, çalışkan mı çalışkan bir kız varmış. Cemre’nin dersleri hep pek iyiymiş.

Ama Cemre sadece derste ve ailesiyle olduğunda şakır şakır konuşuyormuş. Arkadaşları tenefüse çıkar, oyunlar oynar; Cemre ise teneffüste bile ders çalışır, kimseyle konuşmazmış. Gel zaman git zaman bahar ayında okullarında bir kermes düzenlenecekmiş ve herkes ailesiyle katılacakmış. Cemre, anne ve babası ile okula gelmiş. Onlarla kermesten yiyecek bir şeyler alıp yemişler. Herkes birbiriyle oynarken Cemre hep annesi ve babası ile konuşuyormuş. Annesi bu duruma anlam verememiş ve kızına sormuş: “Cemre, kızım neden arkadaşlarınla oynamıyorsun? Her zaman bizimle konuşursun. Şimdi git arkadaşlarınla güzel güzel eğlen,” demiş.

Cemre ne diyeceğini bilememiş ve o sırada öğretmeni gelmiş. Cemre’nin ders başarısından, okul birinciliğine çok yakın olduğundan, övgü dolu sözlerle bahsetmiş. Ama Cemre’nin hep ders çalıştığını ve sosyal gelişimi için arkadaşlarıyla hiç vakit geçirmediğini söylemiş anne ve babasına. Cemre’nin anne ve babası çok şaşırmış. Öğretmene teşekkür ederek Cemre’yi karşılarına almışlar ve;

Anne: “Kızım, evet derslerin çok başarılı seninle gurur duyuyoruz ama her şey ders demek değil. Arkadaşlarınla oyunlar oyna, kitap oku, onlarla vakit geçir,” demiş.

Babası ise; “Unutma ki dostların, arkadaşların senin her zaman yanında olur. Onları ihmal etme,” demiş.

Cemre annesi ve babasından bunları duyunca rahatlamış ve bundan sonra her gün okulda ve her kermeste arkadaşlarıyla bol bol vakit geçirmiş, derslerini de ihmal etmemiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

 Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı Yazan : Deniz Altıok – İzinsiz kullanılması, yayınlanması ve kopyalanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir