Tembel Ufuk

Zamanın birinde kocaman geniş bir aile varmış. Bu ailenin özelliği herkesin bir belirgin özelliğinin olmasıymış. Huysuz, saf, çalışkan, aceleci, telaşlı, evhamlı, umursamaz, güleç, iyi niyetli gibi özellikler. Bir de tembel varmış hatta Tembel Ufuk. Herkesin özelliği belirginmiş ama Ufuk özelliği artık huy hatta üzerine yapışmış gibi olmuş.
Tembel Ufuk ailenin en küçüğüymüş. Bu takma adının sebebi ise; Ufuk tembelliğinin yanı sıra üşengeç ve uyuşuk birisiymiş. Aç olsa bile odasından zar zor çıkar saatlerce açlığıyla mücadele eder, dişlerini fırçalamak için banyoya giderken bir sürü kez “Hadi Ufuk, uyumadan dişlerini fırçala” sözlerini duyar öyle gidermiş. Tembel Ufuk, sakin bir çocukmuş ve bu tembelliğini seviyormuş.

Ufuk bu sakinliği sayesinde aslında olaylara karşı soğukkanlılığını korurmuş.
Fen derslerinde öğretmenleri proje ödevi vermiş ve herkesin ikili ekip olmasını istemiş. Kimse Ufuk’la olmak istememiş çünkü Ufuk okulda da tembelliğiyle ünlü birisiymiş. Ödevleri geç getirir, yavaş hareket edermiş. Ufuk aslında hep ödevlerini başarı ile bitirir, derslerde başarılıdır ama tembelliği yüzünden hepsine geç kalırmış. Öğretmenleri kimse Ufuk’la ekip olmak istemeyince onlara bir ders vermek için, “Herkes ödevine Ufuk’un başladığı gün başlayacak ve teslim ettiği gün teslim edecek.” demiş. Öğrenciler bu duruma çok şaşırmışlar. Ufuk ise ödev teslimine daha 1 hafta olduğu için çok rahatlamış. Günler geçmiş herkes Ufuk’a ne zaman başladın diye sorup duruyormuş ama Ufuk “Daha zamanımız var. Rahat olalım arkadaşlar.” diyormuş. Aradan 4 gün geçmiş ve Ufuk o gün eve gidince başlayacağını söylemiş. Herkes önce rahatlamış sonra ise telaşa kapılmışlar “Yetişemeyecek, yapamayacağız, off Ufuk!” demeye başlamışlar.

Tembel Ufuk usul usul projesine başlamış ve yedinci günün sabahı bitirmiş. Okula gitmiş sınıfa bir girmiş sınıftaki herkes gergin ve oradan oraya koşuşturuyor. Ufuk ne olduğunu sorunca herkes projesindeki eksik kalan yerleri anlatmış. Ufuk sakince onları dinlemiş ve “Öğretmenin gelmesine daha 15 dakika var hallederiz.” demiş ama kimse inanmamış. Tembel Ufuk sakin sakin, yavaş yavaş herkesin eksiklerine bakmış düzeltmiş. Herkes bu sakinliği ve yaparken ki el becerisi karşısında çok şaşırmışlar. Hepsinin Tembel Ufuk olarak bildikleri Ufuk aslında iş yaparken elinin hızlı olduğunu fark edememişler. Öğretmenleri gelmiş ve bütün projeleri kontrol etmiş herkese notlarını vermiş. Öğrencilerden biri söz almak istemiş ve Ufuk’un yaptıklarını anlatmış sonra da hepsi Ufuk’tan özür dilemişler. Öğretmenleri bu sonuca varmak istediği için bu uygulamayı yaptırdığını söylemiş ve öğrencilerini bu geri bildirimleri için teşekkür etmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir