Sıska Oyuncak Masalını Oku

 

Bir varmış bir yokmuş… Kaan isimli birazcık yaramaz biraz da pek söz dinlemeyen minik bir çocuk varmış. Ailesiyle sürekli tartışır, onlar ne kadar Kaan’la ilgilenseler de ne kadar istediğini alsalar da Kaan mutlaka tartışacak bir konu bulurmuş. Ablası, babaannesi, anneannesi defalarca bu yaptığının yanlış olduğunu anlatmışlar ama bu sözler Kaan’ın bir kulağından girip diğerinden çıkmış maalesef…

Kaan bir gün yine ilginçlikler peşinde koşarken oyuncaklarına sarmış. Çeşit çeşit oyuncaklarından bir tanesini seçmek üzere dolabına yönelmiş. Bu oyuncaklardan bir tanesi de Sıska’ymış. Sıska oyuncak, artık Kaan’ın elinde çaresizce hapsolan asker oyuncaklardan sadece biriymiş. Aslında ilk Kaan’a hediye edildiğinde büyük mü büyük, güçlü mü güçlü bir askermiş. Ama Kaan onun hayatını değiştirmiş. Çünkü ona kötü davranıp zarar veriyormuş.

Bizim asker de olmuş mu zavallı Sıska. Kaan’ın kendisine geldiğini gören Sıska içinden; ” Eyvah!” demiş. ” Bugün seçtiği kurban yoksa ben miyim?” Evet, maalesef bugün seçtiği kurban bizim Sıska olmuş. Sıska başlamış yalvarmaya: ” Lütfen Kaan, bak biz arkadaşız. Oyuncaklarla çocuklar arkadaştırlar. Neden bize zarar veriyorsun. Biz sana seçilerek hediye edilmedik mi? Yoksa bizi sevmiyor musun?” diyerek Kaan’a kendisini duyurmaya çalışmış. Kaan bunları duymamış tabi. Planı, Sıska’yı bahçedeki ağaca bırakıp ne kadar dayanıklı olduğunu test etmekmiş.

Bu arada Sıska, dolaptan çıkarılınca diğer oyuncaklar aralarında tartışmaya ve konuşmaya başlamışlar. Artık bir tane bile oyuncağın Kaan’ın elinde zarar görmesini istemiyorlarmış. Karar verip ağaca bağlanan Sıska’yı kurtarmak için gece vakti harekete geçmişler. Kaan yatağında mışıl mışıl uyurken, oyuncaklar Sıska’yı büyük bir başarıyla kurtarmışlar. Sıska ne diyeceğini şaşırmış arkadaşlarına: ” Arkadaşlarım, teşekkür ederim! Sizlerle aynı dolabı paylaştığım için çok mutluyum. Bundan sonra hep beraber olalım ve Kaan’a kimseye zarar vermeden, incitmeden, kötü davranmadan da eğlenebileceğimizi gösterelim” demiş.

Bütün oyuncaklar hep bir ağızdan ” Eveeeeet” demişler. Sabah olup da Kaan uyandığında, Sıska’yı ağaçta değil de oyuncakların arasında görmüş. Önce gözlerine inanamamış. Ama daha sonra oyuncakların, arkadaşları Sıska için ne büyük bir fedakarlık yaptıklarını anlamış. Ve onlara demiş ki; “Sevgili oyuncaklarım, Sıska sizin arkadaşınız olduğu kadar artık benim de arkadaşım. Sizi üzdüysem özür dilerim. Bundan sonra kimseye kötü davanmayacağıma söz veriyorum” demiş. Ve mutlu mesut oynamışlar….

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir