Sırım Yiyen Tilki Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Memleketin birinde bir tilki yaşarmış. Bu tilki, her gün çiftçinin birinin sabanının sırımını yermiş. Zavallı çiftçi, tilkiden kurtulabilmek için çare üstüne çare aramaya başlamış. Sonunda da:

“İbriği sabanın yanına bırakıp gideyim de tilki insan sansın, sırımı yemesin,” diye düşünmüş. Düşündüğünü de uygulamış hemen. İbriği sabanın yanına koyarak çekip gitmiş.

Çiftçiyi gözetleyen tilki, onun gittiğini görünce sabanın yanına gelmiş. İbriği insan sanmış. Azıcık ilerlemiş, azıcık da sinip bakarmış. Kıpırdamadığını gördükçe de ilerlemeye devam etmiş. Derken varmış yanına. Bir de bakmış ki emzikli ağaçtan bir ibrik!

Önce ibriği insan sandığı için kendi kendine kızmış, sonra da çiftçiye gülmüş bu yarım aklından dolayı. Bir iki kıkırdadıktan sonra başlamış yine sırımı yemeye. Karnı bir güzel doyduktan sonra da ibriğe eziyet etmek için, onu iple kuyruğuna bağlamış ve yürümeye başlamış.

O yürüdükçe, kuyruğuna bağlı olan ibrik yerlerde sürünüp takır tukur sesler çıkarmış. Tilki onu bir süre sürdükten sonra dönüp ibriğe:

“Aman diliyor musun, ibrik? Aman dilliyor musun?” diye sormuş. İbriğin hala takır tukur ettiğini görünce, aman dilemediğini sanıp sürmeye devam etmiş. Her soruşta aynı yanıtı aldıkça, o da sürmeye devam etmiş. Sürüye sürüye bir denizin kıyısına getirmiş. İpinden tutup sallamış suya. İbrik bu kez de lakır lukur lakır lukur diye sesler çıkarmaya başlamış.

O lakır lukur ettikçe tilki onun uslanmadığını sanıp denizde tutmaya devam etmiş. Derken ibrik dolmuş, ağırlaşmış ve tilkinin kuyruğuna dolanmaya başlamış. Onu yavaş yavaş denize çekmeye başlamış. Tilkinin, “Aman ibrik kardeş! Aman diliyorum senden ibrik kardeş!” diye yalvarmalarına aldırmadan onu denizin içine çekmiş. Zavallı tilki, ibriğe aman dileye dileye, yalvara yalvara sulara kapılıp uzaklara gitmiş.

👧👦 Arkadaşım, sence de tilki bir hata yapmamış mı?

  Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir