Serçenin Yavrusuna Öğüdü Masalı

Anne serçe yumurtadan çıkan yavruları için her gün yem topluyor, günden güne büyüdüklerini görüp seviniyormuş. Yavrular artık kendi başlarına uçacak kadar büyümüşler.

Bir gün serçeler evden uzaklara uçmuşlar. İçlerinden biri akşam eve dönmemiş. Anne serçe, artık onun kendi yuvasını kurmak istediğini anlamış. Başına kötü bir şey gelmesin diye onun için dua etmiş. Günler sonra yavru serçe ile annesi karşılaşmış. İkisi de hemen birbirlerini tanımışlar. Mutlulukla kucaklaşmışlar. Anne serçe yavrusuna neler yaptığını sormuş. “Önce bir evin bahçesinde yaşadım. O bahçedeki meyvelerle beslendim,” demiş yavru serçe.

Annesi, “Canım yavrum, hayat tehlikelerle doludur. Başkasına ait şeylerle geçinmeye alışmanın sonu kötü olabilir,” demiş. Yavru serçe anlatmaya devam etmiş. “Zaten oradan ayrıldım. Bir sarayın yakınında yaşamaya başladım. Sarayın artıkları çok lezzetli ve boldu. Hiç aç kalmadım.” “Ah yavrum, zenginlerin artıklarıyla yaşamak tutsaklık getirir. Bu hayat sıkıcıdır,” demiş anne serçe.

Yavru serçe, “Bir süre sonra oradan da ayrıldım,” diyerek sözlerini sürdürmüş. “Yol kenarlarında bulduğum şeylerle beslendim.” Anne serçe,”Ah yavrum, yol kenarları yaramaz çocuklarla doludur, sana taş atabilirler,” diye endişelenmiş. Yavru serçe, “Zaten oradan da ayrıldım ve ormana geldim. Bir ağacın dalları arasında yuva kurdum. Kimseden korkmadan, özgürce yaşıyorum. Çok mutluyum,” demiş. Anne serçe, “Ah yavrum, mutluluğun yolunu bulmuşsun. Özgür olan kuş, en mutlu kuştur,” diyerek yavrusuna sarılmış. Yavru serçenin hayat hikayesi bütün kuşlara örnek olmuş.

Arkadaşım sen serçe olsaydın nerede yaşardın? Sokakta mı? Sarayda mı? Ormanda mı?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir