Salyangozun Evi Masalı

Salyangoz evini sırtında taşımaktan hiç hoşlanmıyormuş. Hele evinin rengini hiç beğenmiyormuş. O da kelebek ve yaz böceği gibi olmak istiyormuş. Bir gün onlarla dertleşmiş. “Ah keşke, ben de sizin gibi olsaydım. Evimi sırtımda taşımak zorunda kalmasaydım,” diye şikayet etmiş. Kelebek ve yaz böceği:

“Üzülme dostum,” demişler. “Sen bu kıvrım kıvrım evinle pek sevimli görünüyorsun. Üstelik senin evin senin çok faydalı. Tehlike anında onun içine saklanabilirsin. Başka hayvanlar sana zarar veremez.”

Salyangoz bu sözlere pek aldırmamış: “Kimse beni anlamıyor,” diye üzülmüş. Kelebek ve yaz böceği: “Bir gün evinin kıymetini anlayacaksın,” demişler. “Haydi gel, birlikte kırlara gidelim. Biraz dolaşıp eğlenelim.”

Birlikte yola çıkmışlar. Otların, çiçeklerin arasında gezmişler. Geri dönerken, şiddetli bir yağmur başlamış. Kelebek ve yaz böceği yağmurda sırılsıklam ıslanmışlar. Ama salyangoz hemen evine saklanmış. Yağmur dinince başını evinden dışarı uzatmış. Yağmurdan kaçarken çok yorulan arkadaşlarını görmüş. Zavallılar tir tir titriyorlarmış.

İşte o zaman salyangoz, evinin değerini anlamış. Evini sırtında taşımaktan bir daha şikayetçi olmamış. Kıvrım kıvrım eviyle, ormanda mutlu mutlu yaşamış. Salyangozcuk ne güzel mutlu olmuş. Arkadaşım sence burada salyangoz bize “görünüşünden memnun ol kıymetini bil” mi demek istiyor?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Merhaba Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir