Şekerli Hayat

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde tatlı, minik bir evde ikiz kardeşler yaşarmış. Bu ikiz kardeşlerin isimleri Tuğçe ve Can’mış. Tuğçe ve Can şekeri, şekerli şeyleri çok seviyorlarmış. Her türlü tatlı ve şekerli atıştırmalıklar onlar için çok kıymetleymiş. Kendi hayatlarına çok sevdikleri için şekerli hayat diyorlarmış.

Bu şekerli hayatta sabah kahvaltısında peynir zeytin domates yerine çikolatalı kahvaltılık gevrek, öğlen sebze ya da et yemeklerinin ardından muhakkak bir tatlı, akşam ise biraz çorba ve ana yemekten sonra yine tatlı. O kadar çok yiyorlarmış ki artık tatlıdan vazgeçemez olmuşlar. Anne ve babası ne kadar engel olmaya çalışsa da ceza verse de Tuğçe ve Can muhakkak tatlıya ulaşıyorlarmış.

Tuğçe ve Can seneye ortaokula geçeceklermiş. İkiz kardeşlerin vücut gelişimleri yavaş yavaş başlamış. Tuğçe’de sivilceler çıkmaya, Can’da ise boyun belgesinde isilik oluşmaya başlamış. Tuğçe ve Can ısrarla hala şeker yiyorlarmış. Annesi ve babası evdeki bütün şekeri, şekerli şeyleri ortadan kaldırmış ama Tuğçe ve Can okulda yine bulup yiyorlarmış. İki kardeş kilo almaya başlamışlar, okulda dalga konusu olmuşlar ve moralleri bozulmuş.

Tuğçe ve Can okuldan eve ağlayarak gelmişler ve annesi ile babasına ağlayarak okulda olanları anlatmışlar ve onlardan yardım istemişler. Anne ve babaları onları böyle görünce çok üzülmüşler ama bir yandan da sevinmişler çünkü şekerli hayatlarından vazgeçmek istemelerine sebep olmuş. Tuğçe ve Can uzun zamandır severek uyguladıkları şekerli hayatlarından vazgeçmek istemişler ama başta çok zorlanmışlar.

Doktora gitmeye başlamışlar, bir sürü test, ölçümden sonra doktor çok şaşırmış “Vücutlarınızda çok yağ ve şeker var çocuklar. Hatta öyle bir yağ ve şeker ki bu sanki 50 yaşındaki insanlar gibi oranlarınız. Kilolarınız, sivilce ve isilikleriniz hep bundan dolayı. Ama korkmayın artık siz de istekli olduğunuz için bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatacağız.” demiş. Tuğçe ve Can doktorlarına güvenmişler ve onun verdiği listelere, yemek düzenine ve spor aktivitelerine uymaya başlamışlar. Tuğçe ve Can başta evet çok zorlanmışlar ama biraz zaman geçince şekerden öyle bir soğumuşlar ki artık meyve suyu bile içemiyorlarmış.

Aslında şekerin ne kadar zararlı olduğunu doktor sayesinde öğrenmişler ve şekerli hayatlarını şekersiz hayata çevirmişler. Sivilceleri, isilikleri ve aldıkları fazla kiloları gitmiş. Tuğçe ve Can yaşıtları gibi dengeli bir kiloya düşmüşler. Kilo vermek için başladıkları spora çok ısınan Tuğçe ve Can sürekli hala getirmişler spor yapmayı. Şekersiz hayat onlar ve anne babası için hem daha ucuz hem daha sağlıklı bir hal almış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir