Domuzcuk ve Pati Üranüs’te

Bizim Domuzcuk ve Pati ailelerinin yanında hasret gidermek için gezilerine ara vermişlerdi. O kadar çok özlemişler ki ailelerini, arkadaşlarını ve yemekleri bol bol özlem giderip bir sonraki yolculukları için hazırlıklar yapmaya başlamışlar. Bu sefer Domuzcuk ve Pati Uranüs’te olmaya karar vermişler. Bu sefer gezilerinde sadece ikisi olmayacakmış. Hocaları yanlarına onlar gibi hevesli olan Mavi Baykuş’u da almalarını istemiş. Mavi Baykuş çok heyecanlı ve bazen heyecandan kekeleyerek konuşan çok tatlı bir arkadaşmış. Mavi Baykuş çantasını hazırlamış ve hevesle buluşma noktasına gitmiş.

Domuzcuk, Pati ve Mavi Baykuş yola çıkmadan önce tanışmışlar, sohbet etmişler. Yolculukları daha verimli ve güzel geçsin diye hocaları istemiş bunu. Hocalarından bilgiler alan genç astronotlar artık yola çıkmaya hazırlarmış. Mavi Baykuş uçuş başladıktan sonra Uranüs hakkında bilgileri vermeye başlamış “Uranüs metan gazı içeren atmosferi nedeniyle mavi-yeşil renkli çok soğuk bir gezegendir. Benim renginde olan bir gezegene gidiyoruz çok şanslıyım.” demiş.

Hep beraber gülmüşler sonra Pati devam etmiş “Soğukluğu -190° yani arkadaşlar en kalın ve korunaklı kıyafetlerimizi giymemiz gerekiyor. Aynı zamanda da kendi etrafındaki dönüşünü 17 saatte güneş etrafındaki dönüşünü ise 84 yılda tamamlıyormuş.” Uranüs’e varmak üzereyken kıyafetlerini giymek için odalarına geçmişler bizim astronotlar. Uranüs’e varmışlar ve araçlarından indiklerinde gözleri daha önce hiç böyle güzel bir mavi-yeşil rengini görmedikleri için hayran hayran bakmışlar.

Mavi Baykuş hemen bir fotoğraf istemiş. “Her zaman kendi renginde bir gezegende bulunmuyorum sonuçta” diye şaka yapmış. Fotoğraftan sonra biraz ilerlemeye başlamışlar ve başka bir uzay aracı görmüşler. Kimin olduğunu çok merak etmişler ve araca yaklaşmışlar. Japon uzay aracıymış. İçeriden bir insan astronot çıkmış ve karşısında Domuzcuk, Pati ve Mavi Baykuş’u görünce hem çok şaşırmış hem de sevinmiş. Meğerse bizim sevimli astronotların ünü yayılmış ve herkes merak etmeye başlamış. Sakura isimli genç kadın astronot Japonya’nın başarılı astronotlarından biriymiş. Sakura 1 haftadır buradaymış ve Uranüs’ün uydularından birinde bir hayat belirtisi sinyallerini alıyormuş.

Zamanla onun dünyada olmayan değişik bir bitki olduğunu çözmüş. Onu incelemeye başlamış, ülkesine haber vermiş ve destek ekipler de yoldaymış. Bizim sevimli astronotlar tam zamanında gelmişler Uranüs’e. Onlar da incelemeye başlamışlar, fotoğraflarını çekmişler ve Sakura ile sürekli bilgi alışverişi yapmaya başlamışlar.

Günlerce araştırmışlar ve sonunda bitkinin çok önemli olduğunu öğrenmişler. İnsan sağlığı için altın değerinde olan bu bitki aslında asırlar öncesinde dünyada varmış ama daha sonra korunmadığı için nesli tükenmiş. Bu bitkinin adı Okame imiş. Okame doğal bir antibiyotikmiş ve çaresi olmayan hastalıklara bile deva oluyormuş. Sakura ve bizim ekip bitkiye zarar vermeden bölmüşler ve herkes kendi ülkesine götürme kararı almış. Bitkileri gelişince tüm dünyaya yaymak için söz vermişler.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir