Kusursuz Aylin

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde büyük bir sahil şehrinde yaşayan Aylin isimli bir kız varmış. Aylin’in lakabı “Kusursuz Aylin“miş. Aylin hiç hata yapmayan, hata yapmayı sevmeyen birisiymiş. Evet evet yanlış duymadınız. Aylin o güne dek bir tane bile hata yapmamış.

Aylin’in bu özelliği onu yaşıtlarından aslında herkesten ayırıyormuş. Aylin kendi çevresinde biri hata yaptığında, yanlış bir şey yaptığında çok sinirleniyor ve geriliyormuş. Hata yapan kişi bunu çok umursamasa da Aylin bunu dert ediniyormuş. Bir gün babası eve gelirken ona indirimde bulunan kelime oyununu alacakmış. Aylin kelime oyunlarını düşünmeye ittiği için çok seviyormuş. Babası kapıyı açtığında Aylin koşarak odasından çıkmış ve babasını karşılamış.

Daha babası ayakkabısını soymadan “Baba hoşgeldin, oyun nerede?” diye sormuş. Babası işte o zaman oyunu almayı unuttuğunu anlamış. “Aylin, iş yerinde çok yoğun bir gündü. Tamamen aklımdan çıkmış kızım. Özür dilerim.” demiş ama Aylin çok sinirlenmiş “Baba sana dün oyunu almanı çok kez söyledim, bugün kaç kere mesaj attım, öğlen aradım hatırlattım. Hala aklımdan çıkmış diyorsun. Nasıl unutursun ya!” diyerek sinirli sinirli odasına geçmiş.

Babası ve annesi Aylin’in odasına gelmişler onunla konuşmaya çalışmışlar, “Kızım baban unutmuş, yarın alır ya da biz gider alırız. Hiç olmadı internetten sipariş ederiz neden bu kadar sinirleniyorsun?” demiş annesi babası ise “Aylin’cim unutmuşum cidden, ofis bugün çok yoğundu. Bir hata yaptım özür diledim hadi uzatmayalım lütfen.” demiş Aylin kafasını kaldırmış ve “Hata yaptım özür dilerim ne demek baba? Sana kaç kere hatırlattım bu hata değil umursamazlık!” demiş ve annesi ile babası çok şaşırmış. Sadece bir oyun alınmamış özür dilenmiş ama Aylin bir türlü rahatlayamıyormuş.

Ertesi gün okulda Aylin ve arkadaşları teneffüste kantinden sandviç, tost siparişi vermişler. Oturup sohbet ediyorlarmış ve siparişleri gelmiş ama bir sıkıntı varmış. Aylin sandviçi siparişi verirken özellikle marul olmamasını belirtmiş ama gelen sandviçte marul varmış. Aylin marulu oldum olası sevmezmiş ve marulu görünce dayanamamış ve çalışana “Atfedersiniz, ben ısrarla marul olmamasını söylemiştim ama bunda marul var.” demiş çalışan ise “Hemen çıkaralım marulu.” demiş Aylin bu sefer iyice sinirlenmiş “Tadı kalmıştır nasıl çıkaralım? Yenisini yapar mısınız?

Derse geç kalacağım sizin yüzünüzden.” demiş ve çalışan çok şaşırmış arkadaşları Aylin’in huyunu bildikleri için çok aldırış etmemişler. Zil çalmış ve Aylin sandviçini tam yiyemeden derse geçmek zorunda kalmış. Türkçe dersiymiş ve öğretmenleri girer girmez “Evet arkadaşlar, herkes ödevlerini çıkarsın imza atacağım.” demiş ve Aylin kalakalmış. Çünkü doğa konulu paragraf yazma ödevi vardı ve Aylin şuan öğretmeni söyleyince hatırladı.

Herkes ödevini çıkartmış ve öğretmenleri inceleyip imza atıyormuş. Aylin kendi kendine sinirlenmiş, kendine kızmış ve sinirden ağlamaya başlamış. Öğretmeni onun yanına geldiğinde Aylin’i öyle görünce çok şaşırmış ve ne olduğunu sormuş Aylin ise “Öğretmenim ödevimi yapmayı unuttum. Gerçekten aklımdan çıkmış, çok özür dilerim. Telafi etmek için 2 tane yazarım lütfen kızmayın.” demiş ve öğretmeni “Aylin’cim ağlama bunun için lütfen.

Tamam insanlık hali unutmuşsun, hata yapmışsın bir şey olmaz. Kendine yüklenme.” demiş.
Aylin öğretmeninin bu geri dönüşünden sonra hatayı kendisinin bile yapabileceğini anlamış ve babasına, kantin çalışanına boşuna kızdığını ve bu kadar zamandır mükemmel olmak için kendini kastığı için çok pişman olmuş. Her insan hata yapabilir yeter ki geri dönülmez hatalar olmasın. Aylin o günden sonra hafiflemiş, rahatlamış ve daha mutlu bir şekilde hayatına devam etmiş.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir