Samimi Bayramlar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir ülkede çok güzel sıcak samimi bayramlar yaşanırmış. Bu ülkede bir sahil kasabası varmış. Denizi doğası herkesi kendine hayran bırakırmış. Burada yaşayan insanlar bayramlara çok önem verirlermiş. Bayramdan günler öncesi herkes evini, evinin önünü, sokakları temizlermiş. Alışverişler yapılırmış, evlerde lezzetli yemekler, tatlılar yapılır herkes bayram günü giymek için yeni elbiseler alırmış.

Bayram günü gelip çattığında sabah erken kalkılırmış. Herkes tertemiz üzerini giyinir, güzel kahvaltı hazırlanır ve ailece yenirmiş. Sonra komşular birbirlerine bayram ziyaretlerine giderlermiş. Misafirlere en güzel ikramlar yapılırmış. Akşamları uzun uzun sohbetler edilirmiş. Zaman böyle gelip geçermiş.

Bu güzel sahil kasabası yabancılar ve dışarıdan gelenler tarafından yavaş yavaş keşfedilmeye başlanmış. Tatillerde ve bayramlarda gelen çok olmaya başlamış. Burada oturan insanlar evlerini pansiyon gibi gelenlere kiraya vermeye başlamış. Bu sayede güzel para kazanmaya başlamışlar. Herkes bu işe o kadar dalmış ki kimse birbirini göremez olmuş. Bayramlar artık eskisi gibi olmamaya başlamış.

Gel zaman git zaman kasabanın en yaşlısı bu durumdan çok rahatsız olmuş ve üzülmüş. Eski günleri, bayramları çok özlemiş. Bir şeyler yapmaya karar vermiş. Bir gün herkesi bir araya toplamış ve başlamış konuşmaya. “Neden biz böyle olduk birkaç yıl öncesine kadar bir araya geliyorduk, sohbetler ediyorduk, bayramlarımız dolu dolu geçiyordu.” demiş.

Herkes işlerinin yoğunluğundan bahsetmiş, kendilerince nedenlerini öne sürmüş. Yaşlı adamda “Bunlar hep bahane. Bir araya gelmeliyiz eski geleneklerimizi yaşatmalıyız. Paradan, işten çok daha önemli şeyler var bu hayatta.” demiş. Bu dediklerimi bir düşünün demiş ve herkes evlerine gitmiş. Bütün gece yaşlı adamın söyledikleri akıllarına gelmiş ve hak vermişler. İnsanlar zengin veya fakir olabilir ama geleneklerini kendi kültürel değerlerini unutmamalıdır. Bunları kendilerinden sonra gelen çocuklarına, yeni nesillere hem göstermeli hem de hatırlatmalılar. Yoksa değerler kültürler yok olup gider unutulur. Herkese sevdikleriyle mutlu geçirecekleri mutlu bayramlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir