Saf Oğlan Masalı

Bir zaman bir kalede bir kral yaşarmış. Bu kralın üç oğlu varmış. İki oğlu akıllıymış ama üçüncü olan onlar kadar akıllı değilmiş. Hatta biraz saf olduğunu söylenirmiş. Bir gün kral üç oğlunu karşısına alıp konuşmuş. “Bana en güzel halıyı getiren kişi krallığımı alacak ve yeni kral o olacak. Havaya üç tane kuş tüyü atacağım. Her tüy bir yönü gösterecek ve her biriniz o yönlerden birisine gidecek. ” demiş. Bunu söyledikten sonra havaya üç tüy atmış ve hepsi sallana sallana yere düşmüş. Bir oğul doğuya, diğeri batıya batıya gitmiş. Ama Saf Oğlan orada kalmış. Çünkü tüyleri kendi üzerine düşmüş.

En güzel halıyı kendi ülkesinde araması gerektiğini düşünmüş. Saf Oğlan hep söylenti olan bilge kurbağaları aramaya gitmiş. Söylenilenlere göre zor durumda olduğunda kurbağalar her konuda yardım edermiş. Aramış, taramış ve kurbağaları bulmuş. Kurbağa, “Ne istiyorsun?” diye sormuş. “Dünyadaki en güzel halıyı istiyorum!” diye yanıtlamış saf oğlan. Kurbağalar ona harika bir halı vermiş. 3 günün sonunda tüm oğlanlar halıları ile birlikte geri dönmüş. Diğer 2 oğlan içlerinden birisinin kral olacağını biliyormuş. Ama kral en çok saf oğlanın halısını beğenmiş ve onu kral yapmış.

Saf Oğlanın kardeşleri çok kıskançmış ve krala “Kralım! Saf Oğlan, krallığı yönetemeyecek kadar akıllı değil! “demişler. Kral buna çok sinirlenmiş. Diğer oğlu ne kadar saf olsa da çok temiz yürekli ve dürüst birisiymiş. Diğer iki oğlanın bu konudaki hırslarını kötü olarak algılamış. Çünkü kendileri kral olmak için kendi kardeşlerini kötülemişler. Oysaki Saf Oğlan hiç bir zaman kardeşlerini kötülememiş. Bunu bilen kral oğlunu kral yapmış ve güzel bir hayat yaşamışlar.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir