Rüya Gören Metin

Bir varmış bir yokmuş. Zamanın birinde bir köyde çok zengin bir kral ve onunda kocaman bir sarayı varmış. Sarayda bir de kralın küçük oğlu varmış. Annesi çok hasta olduğu için artık aralarında yokmuş. Sarayda bir de doktor bulunuyormuş. Belli bir yaşa kadar küçük oğlana bu doktor bakmış. Kral, oğlunu en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyormuş. Çünkü kendisinden sonra o kral olacakmış. Bu yüzden de en iyi şekilde eğitim almasını ve yetişmesini istiyormuş. Aynı zamanda kralın biraz uzağında bir köyde 12-13 yaşlarında bir çocuk daha varmış. bu çocuğun ismi Metin’miş. Çok fazla rüya görürmüş. Rüya gören Metin, bir gün yine rüyasında krallığı ve prensi görmüş. Aynı zamanda rüyasında gördüğü bir adam da, ona saraya gitmesini ve prensi her türlü kötülüğe karşı korumasını söylemiş.

 

Metin, rüyasında kendine görev verildiğini hissetmiş. Çok etkilenmiş bu rüyadan. Saraydaki doktorun yanına gitmesini ve ona her konuda yardımcı olacağını söylemiş. Metin sabah olunca rüyasını annesine anlatmış. Annesi de hemen saraya gitmeleri gerektiğini söylemiş. annesi ve Metin saraya varmışlar. Rica etmişler ve hemen doktorla görüşmeleri gerektiğini söylemişler. Doktorun yanına gitmişler ve Metin hemen anlatmaya başlamış rüyasını. Tüm hepsini anlatınca doktor bundan çok etkilenmiş.

Tüm rüyayı dikkatlice dinlemiş. Sonra; ” Senin artık benim yanımda kalman lazım. Sen benim sorumluluğumdasın. Ben sana bakar ve seni eğitirim.” demiş. Annesi bu duruma hem üzülmüş hem sevinmiş. Güzel bir eğitim alacak olmasına karşın aynı zamanda evden ayrılacak diye üzülmüş. Metin annesi ile gidip kendine eşya almış. Sonra saraya tekrar gelmiş. Eşyalarını odaya yerleştirmiş. Prens ile tanışacağı için çok heyecanlıymış.

Metin artık doktorun yanında eğitim almaya başlamış. Ona küçük işlerinde yardım ediyormuş. Mesela kral her gün bir ilaç içiyormuş. Ona bu ilaçları götürmesinde yardım ediyormuş. Sonunda bir gün kralın huzuruna çıkmış. Ona yardım etmek için. Doktor Metin’i tanıtmış. Artık onun yardımcısı olduğunu söylemiş. Metin sonunda kralın oğlu ile tanışmış. Arkadaş olmuşlar. Doktor da ona her gün birlikte dışarı çıkmaları gerektiğini ve ona göz kulak olması gerektiğini söylemiş. Metin çok heyecanlanmış. Kralın oğlu her dışarı çıktığında, Metin’de onunla birlikte çıkıyormuş. Bir gün pazarda gezerlerken oradan geçen birisi kralın oğluna ve Metin’e portakal vermiş.

Metin ilk başta yemeyi düşünmüş ama sonra şüphelenmiş. Kralın oğluna yememesi gerektiğini söylemiş. Portakalı da doktora götürmüş ve anlatmış. Doktor biraz incelemiş portakalı. Sonra bunun zehirli bir portakal olduğunu anlamış. Çünkü kralı ve oğlunu sevmeyen insanlar varmış. Kral ve doktor Metin’e çok teşekkür etmiş. Çünkü eğer portakalı yeselerdi ikisi de çok hasta olabilirmiş. Metin çok mutlu olmuş ve ikisini böyle büyük bir tehlikeden kurtardığı için sevinmiş. Metin ve kralın oğlu çok iyi arkadaş olmuş. Metin ise rüya veya değil, hayal ettiklerinin ve gördüklerinin peşinden gitmeyi ve inandığı şeyden vazgeçmemesi gerektiğini anlamış. Çünkü bunun sadece bir hayal olduğunu düşünseymiş asla yapamazmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir