Özgür Dönüşüm

Zamanın birinde Fevzi isimli bir adam varmış. Fevzi tüketim dünyasının içinde bir dönüşüm alanı yaratmak için çalışmalara başlamış. Kızı Buse ile beraber onu zor günler bekliyormuş. Çünkü Buse alışveriş yapmayı seven bunu hobi gibi kullanan bir kızmış. Yeni şeyler almayı sever hatta her sene kumbarada para biriktirirmiş. Buse yararlı yararsız her şeyi alırmış, babası o yüzden en başta kendi ailesinden başlatmak istemiş bu özgür dönüşüm projesini. Özgür Dönüşüm projesinde herkes birbiriyle takas yaparak, değiştirerek, tamir ederek eşyalarını tekrar kullanıma sokma bu projenin temel adımlarıymış.

Fevzi aile dostlarına, akrabalarına ve samimi oldukları komşularına bu durumu anlatmış ve herkesten dikkat etmesini istemiş. Bazıları onaylasa da bazıları kabul etmemiş. Kendi aralarında bir iletişim grubu kurmuşlar. Her hafta cuma günü herkes Fevzi’lerde toplanacak ve kullanmadığı her eşyayı dönüşüme sunacak. İlk başlarda herkes çekimser davranmış. Eşyaları isteseler de sessiz kalmışlar, eşya getirmemişler. Günler ilerledikçe herkes daha rahatlamış,

Fevzi onlardan daha aktif olduğu için onların rol modeli gibi olmuş. Bir zaman sonra artık herkes cumaları iple çeker olmuş. Buse bile bu durumdan mutluymuş çünkü bir önceki yıllardan kalan, bulamadığı eşyaları bu özgür dönüşüm sayesinde buluyor aynı zamanda da kendi eşyalarından artık kullanmadığı, sevmediği her şeyi dönüşüme koyarak adeta bir oda temizliği yapmış oluyor. Her cuma Fevzi’lerde toplanan minik grup gün geçtikçe büyümüş, büyümüş, büyümüş.

Özgür Dönüşüm projesi artık istenmeyen proje olmaktan çıkıp adeta bir moda haline gelerek herkes tarafından kullanılır olmuş. Fevzi bütün bu süreçleri videoya kayıt ederek ve notlayarak raporlamasını yapmış. Büyüyen bir aile oldukları için Fevzi bir uygulama yaptırmış ve artık herkesin ulaşabileceği bir alana taşınmış. Herkes uygulamaya üye olarak bir profil oluşturuyor, eşyalarını oraya koyuyor ve isteyenlerle takas ediyor ya da karşılıksız veriyor. Özgür Dönüşüm projesi büyümüş ve tüm ülkeye, basına yansımış. Artık herkes Fevzi’nin istediği gibi az tüketiyor ve dönüşüm sayesinde daha güzel bir alışveriş sağlanıyor.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili AilelerBir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir