Renkli Matruşkalar

Renkli Matruşkalar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kocaman, heybetli yemyeşil bir ağaç varmış. Bu ağaç her ay yeni matruşkalar verirmiş. Bu büyük matruşkaların içini açtıkça küçük küçük her boy yeni matruşkalar çıkıyormuş. Renk renk oldukları için kendilerine renkli matruşkalar kabilesi ismini takmışlar.

Renkli matruşkalar yıllarca mutlu yaşamışlar ama ülkelerine gelen Şapka hükümeti çok katı varlıklarmış. Her şeye karışıp, her şeyi yönetmek istiyorlarmış. Matruşkalar ile başta iyi anlaşsalar da sonradan onları hep dışlamışlar. Ülkeye yeni gelen varlıkları da matruşkalara karşı kışkırtmışlar. Renkli Matruşkalar ne yapacaklarını şaşırmışlar ve bir toplantı yapmaya karar vermişler.

– Doğum ağacımızı da bırakıp ülkemizi terk mi edeceğiz?” demiş fuşya matruşkalar

– Doğum ağacımıza ya zarar verirlerse? Matruşkaların sonu gelir.” demiş yeşil matruşka ekibi

Her kafadan bir ses çıkmaya başlamış ve kimse birbirini dinlemiyormuş. Herkes telâşlaymış ama çözüm sunan yokmuş. Daha yeni büyüyen pembe matruşka ekibi bir planımız var diye bağırmışlar. Tüm matruşkalar susmuş ve onlara bakmaya başlamış.

” Arkadaşlar şapka halkı bizi ülkede istemiyor çünkü bizim ağacımız onları korkutuyor, sürekli yeni matruşka veren bir ağaç ülkede söz sahibi olacak sanıyorlar oysaki biz sadece bu güzel yerde yaşamak istiyoruz ve gittikçe az meyve veren ağacımızı iyileştirmek istiyoruz. Bizce hep beraber bir açıklama yapalım ve onlarla yeniden dost olalım.” demiş pembe matruşkalar.

Renkli Matruşkalar

Herkes bu kararı kabul etmiş ve ertesi sabah doğum ağaçlarının önünde toplanmışlar ama bir de ne görsünler, ağaçlarının etrafını sarmışlar ve kimsenin yaklaşmasını istemiyorlar. Ağacın kökünden çıkan renkli matruşkaları kimse görmemiş ve duymamış. Oradan ayrılmak istememişler ya ağaçlarına zarar verirlerse diye ama bir ekip şapkalarla konuşmak için sokağa çıkmışlar.

Pembe renk ekibi ve turuncu matruşkalar giden ekip arasındaymış. Renkli matruşkalar ne zaman sokağa çıkmışlar ve biraz ilerlemişler şapka askerler onları yakalayıp zindana kapatmışlar. Renkli matruşkalar başlamışlar ağlamaya ama kimse yokmuş bir tek pembe matruşkaların en büyüğü sakin kalabilmiş ve nasıl çıkacaklarını düşünmeye başlamış. Zamanında çıkamazlarsa diğer matruşkalar ve doğum ağacının başı derde girebilir. Bakalım renkli matruşkalar kurtulabilecekler mi?

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

One comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir