Renkli Magnetler

Renkli Magnetler

Güzel bir evin kocaman buzdolabında bir sürü renkli magnetler varmış. Her renkten, her şehirden ve her şekilden bir sürü ama bir sürü magnet varmış. Evin çocukları her gittikleri yerden oraya özel bir magnet alır ve dolaba aşarlarmış. Taşınacakları zaman önce renkli magnetler bir kutuya konur öyle diğer eşyalar toplanırmış. Renkli magnetlere ilgi, özen çok büyükmüş.

Gel zaman git zamaaaan artık yeni magnet alınmaz olmuş. Uzuuuuuun bir aradan sonra evin annesi gittiği yerin magnetini özenerek dolaba aşmış. Hatay şehrinin magentiymiş. Sarı ve turuncu tonlarında olan bu magnet bir müzeninmiş. Hatay magneti diğerleri tarafından çok sevilmiş. Her yeni gelen magnete diğer magnetler kendilerini tanıtır sonra da ona aralarındaki sırrı söylerlermiş. Bu sır çok gizliymiş ve evin sahiplerinin anlamaması lazımmış. Her magnet o dolaba asıldığından itibaren kendi aralarında yolculuk yapabilirlermiş. Evet evet magnet nereye aitse diğer magnetler oraya gidebilir ve oradaki canlılığı görebilirlermiş.

Bu harika olay sadece bu dolaba asılan magnetlere özelmiş. Yeni gelen Hatay magnetine sormuşlar, “Hatay ilk başta hangi magneti ziyaret etmek istersin?” demiş Paris, “Benim çok renkli ve canlı bir ortamım var lütfen beni ziyaret et.” demiş İtalya. Fransa, İzmir, Ankara, Almanya, Hollanda, Mardin, Diyarbakır ve diğerleri Hatay’ı davet etmişler. Hatay, “Hmmm biraz düşünmek istiyorum. Şuan çok heyecanlandım! Nasıl olsa hepinize gidebilirim ama ilk gideceğim yer özel olsun istiyorum.

O yüzden İtalya’yı seçiyorum.” demiş Hatay. İtalya bu duruma çok sevinmiş veeeeee ona kapılarını açmış. Hatay ışıltılar içinde İtalya magnetinin içine girmiş. Magnet Milano şehrine aitmiş. Hatay Milano’da tekne gezintisi yapmış, tarihi binaları gezmiş, acıkınca o ünlü İtalyan pizzalarından yemiş. Kalabalık ve canlı sokakları gezmiş, İtalya magneti ona şehrin ve yapıların tarihini anlatmış.

Hatay magneti o kadar güzel bir gün geçirmiş ki… Çok eğlenmiş, yorulmuş ama en güzeli de bir sürü yeni yee görmüş. İtalya magnetine, “Çok güzel bir geziydi. Her yer o kadar güzeldi ki! İyi ki burayı seçmişim. Rehberliğin de çok iyidi İtalya çok teşekkür ederim.” demiş. “Yaaaa beğenmene sevindim. İstediğin zaman tekrar gelebilirsin. Pizza yeriz yeniden.” demiş gülerek.

Hatay magneti geri buzdolabındaki yerine dönmüş. İtalya gezisi çok güzel geçmiş ama daha da heveslenmiş. Çünküüüüü daha bir sürü magnet bir sürü gezecek yer varmış.

 Bu masalı dinlemek için buraya tıklayın.

Sevgili Aileler; Bir Masal sitemizin size ve çocuklara faydalı olduğunu umarak masallar seçiyor, beğendiğinizi ve bizi takip ettiğinizi umuyoruz. Bizlere de faydalı olması açısından lütfen yorum bırakmayı unutmayın 🙂

Bir Masal sitemizin uygulamasını artık Akıllı telefonlarınıza yükleyebilirsiniz, Buraya tıklayarak Google Play’den Bir Masal uygulamamızı indirin.

Masalı yazan : Deniz Altıok. Bu masalın izinsiz kullanılması, kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir